UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прем'єр Греції вважає, що настав час “перекалібрувати” відносини з Туреччиною

Лідери обох країн зустрінуться на саміті НАТО наступного тижня.

Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс бачить можливості для послаблення напруженості у відносинах із Туреччиною, що потенційно може вирішити суперечку навколо морських кордонів двох країн. Про це повідомляє Bloomberg.

"Я думаю, що настав час перекалібрувати наші відносини з Туреччиною після чотирьох важких років", - сказав Міцотакіс в інтерв'ю Bloomberg.

Ці коментарі прозвучали напередодні зустрічі Міцотакіса з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом на полях саміту НАТО наступного тижня.

Прем'єр Греції, чия партія здобула переконливу перемогу на виборах минулого місяця, закликав до розробки "дорожньої карти" для розрядки напруженості.

“Це допоможе нам знайти спосіб розв'язати те, що ми вважаємо головною невирішеною проблемою, яку маємо з Туреччиною”, - сказав Міцотакіс.

Цю проблему він визначив як демаркацію морських зон країн в Егейському і Середземному морях. 

Ердоган також зберіг владу після перемоги на виборах у травні, а це означає, що він і Міцотакіс мають вікно народної підтримки для пошуку шляхів вирішення суперечок, які десятиліттями утримували регіональних суперників у розбраті.

Хоча запланована зустріч лідерів є ознакою потепління відносин, затяті розбіжності зберігаються.   

Попри те, що Греція вважає демаркацію виключних економічних зон із Туреччиною єдиним невирішеним питанням, уряд Ердогана хоче продовжити демілітаризацію грецьких островів у східній частині Егейського моря, які, за словами Афін, вже підпадають під дію міжнародних договорів. 

Греція готова обговорювати лише ті питання, які вважає відкритими, і, за необхідності, звернутися до міжнародного суду, сказав Міцотакіс. Але вона не буде обговорювати питання, що стосуються суверенітету країни та її обороноздатності, додав він. 

"Це питання, які просто не обговорюються", - наголосив Міцотакіс.

Читайте також: Радянський підхід. Греція модернізує танки з використанням динамічного захисту

У 2020 році дві країни НАТО ледве уникли військової конфронтації через спроби Туреччини провести буріння у спірних водах. Відносини між Афінами і Анкарою відтанули цього року, коли Греція однією з перших надала допомогу Туреччині після землетрусу, який забрав життя понад 50 тисяч людей.