UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прем'єр Греції відвідає Пекін на тлі крихкого балансу у відносинах між ЄС і Китаєм

Цей візит підкреслює зростання напруженості між Вашингтоном, Брюсселем і Пекіном.

Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс у четвер, 2 листопада, зустрінеться з китайськими високопосадовцями, щоб зробити Грецію "мостом" між Європейським Союзом і Китаєм в той час, коли відносини між двома сторонами напружені. Про це повідомляє Euractiv.

"Греція може стати мостом між ЄС і Китаєм для більш збалансованих відносин", - написали місцеві ЗМІ Греції, посилаючись на джерела в уряді країни. 

Читайте також: ЄС планує оголосити про розслідування проти китайських виробників сталі — FT

Міцотакіс зустрінеться з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, а також із прем'єром Державної ради Лі Цяном, його супроводжуватимуть міністр інфраструктури і транспорту Христос Стайкурас та заступник міністра закордонних справ, відповідальний за економічні питання, Костас Фрагогіанніс.

Міцотакіс, як очікується, повторить своїм співрозмовникам позицію Греції щодо необхідності відкритих каналів комунікації з Китаєм і тіснішої співпраці у вирішенні глобальних проблем, "щоб відносини були конструктивними і взаємовигідними".

Греція прагне зміцнити двосторонні торговельні відносини і збільшити експорт до Китаю, особливо в сільськогосподарському секторі та секторі стандартизованої продукції. Крім того, на порядку денному збільшення кількості туристів із Китаю.

Цей візит підкреслює зростання напруженості у відносинах між Вашингтоном, Брюсселем і Пекіном.

Європа обережно робить перші кроки, щоб зменшити залежність від Китаю в деяких сферах, в той час, як США часто скаржаться на китайські інвестиції в Греції.

Читайте також: Євросоюз за конкуренцію з Китаєм, але є нюанс – єврокомісар

Виступаючи на заході, організованому журналом The Economist на початку цього тижня, Міцотакіс чітко дав зрозуміти, що Афіни не залежать від китайських коштів.

"Китай не є великим інвестором для Греції, враховуючи, що він зробив лише одну велику інвестицію в порт Пірей кілька років тому, яка, безумовно, загалом була успішною", - сказав Міцотакіс.

На початку вересня міністр зовнішньої торгівлі Нідерландів Ліссі Шрайнемахер заявила, що виробленню ефективної політики ЄС щодо Китаю заважає надмірна залежність деяких країн блоку, таких як Греція, від Пекіна.

Відповідаючи на запитання про занепокоєння бізнесу щодо механізмів перевірки іноземних інвестицій в ЄС, Шрайнемахер вказала на голландський тест безпеки інвестицій, злиттів і поглинань, який перевіряє іноземний вплив у стратегічних секторах Нідерландів. За її словами, не кожна країна ЄС має такий тест. 

"Візьмемо, наприклад, грецький порт Пірей, який належить китайській державній компанії. Це також ускладнює ефективну політику щодо Китаю в європейському контексті, тому що в цьому випадку Греція залежить від Китаю", - додала вона.

Читайте також: Єврокомісар із питань торгівлі заявив, що позиція Китаю щодо війни РФ проти України шкодить іміджу Пекіна

У жовтні Пекін відвідав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель. Він наголосив, що Брюссель серйозно ставиться до Китаю й очікує того ж у відповідь у геополітичних питаннях та торговельних відносинах. 

Блок, що складається з 27 членів, уже давно скаржиться на те, що не отримує “належної уваги” з боку Пекіна і що Китай не визнає достатньою мірою роль ЄС у геополітичних справах.

Дисбаланс у торговельних відносинах також став причиною напруги між сторонами. Нещодавно Брюссель розпочав розслідування щодо доцільності запровадження тарифів на імпорт китайських електромобілів. ЄС і Китай планують провести саміт до кінця року, а візит Борреля і низки інших високопосадовців блоку до Пекіна за останні місяці прокладають шлях до цього.