UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Очі та вуха Путіна у скандинавських країнах» – журналісти розкрили імена десятків дипломатів-шпигунів

Усі вони пов’язані із ГРУ, СВР чи ФСБ. Дехто вже висланий, а частина залишається на посадах

Регулярне вислання російських дипломатів зі скандинавських країн відбувається через їх розвідувальну діяльність під прикриттям дипломатичного мандату. Масштаби цього явища показав спільний проект норвезьких, шведських, данських і фінських журналістів, який назвав кілька десятків російських дипломатів, які співпрацюють із розвідкою РФ. Виявлені диппредставники були співробітниками Служби зовнішньої розвідки (СВР), Головного розвідувального управління (ГРУ) чи ФСБ та працювали як персонал дипломатичних місій. Зазвичай, вони призначалися на другорядні посади.

За даними фінського видання Yle, Фінська служба розвідки безпеки оцінює, що «до третини» дипломатів російського посольства в Гельсінкі фактично виконують розвідувальні завдання. 

Yle вдалося встановити імена трьох з них. Це імовірний співробітник СВР Дмітрій Оторочкін, який працював у російському посольстві в Гельсінкі, а потім перевівся в Копенгаген (Данія), звідки його вислали навесні 2022 року. 60-річного Владіміра Комарова та 37-річного Дмітрія Двін’янінова (імовірних працівників ГРУ) вислали з Фінляндії навесні 2022 року.

Читайте також: Росіяни намагаються шпигувати і у Tinder - Die Welt

Шведська телерадіокомпанія SVT встановила особу 21 російського розвідника, 13 з яких залишаються у Швеції. Це Андрєй Гуров (працював начальником управління ФСБ Росії по Ростовській області), Дмітрій Абдулін (прописаний за адресою Восьмого управлінням Міноборони РФ), Ніколай Банатов (ГРУ) та інші. 

Норвезькі журналісти NRK повідомили, що встановили імена 38 російських агентів. Серед них є генеральний консул РФ в Баренцбурзі Андрєй Чємєріло, який був зареєстрований за адресою навчального центр співробітників ГРУ.

Читайте також: У Польщі затримали іноземних шпигунів: збирали інформацію про інфраструктуру

За останні два тижні російських дипломатів вислали із Норвегії (15 осіб), а також зі Швеції (5 осіб). У МЗС Швеції заявили про «несумісність їхньої діяльності із дипломатичним статусом», а у МЗС Норвегії прямо назвали їх шпигунами та оголосили персонами нон грата. Раніше видання Politico повідомляло, що РФ намагається відновити шпигунську мережу у Європі після масової висилки її дипломатів.