Через десять днів після суперечливих заяв Еммануеля Макрона щодо Тайваню і Китаю переляк серед союзників Франції дещо вщух. Але він залишається сильним серед французьких дипломатів. Про це пише французьке видання Le Monde.
Працівники Міністерства закордонних справ Франції на умовах анонімності розповіли журналістам Le Monde, що президент Макрон тримає їх у невіданні щодо зовнішньої політики і намагається керувати нею самостійно за допомогою власних радників, а дипломатів просто ставлять перед фактом. Дипломатів фактично ігнорують.
"Президент робить те, що йому заманеться, а людям набридло збирати по шматочках і пояснювати... позиції (Макрона – ред.), які погано розуміють", – заявив один зі співрозмовників Le Monde у зовнішньополітичному відомстві.
Нещодавній епізод підтвердив, що Еммануель Макрон не має наміру змінювати свій метод, пише Le Monde. В інтерв'ю сайту Politico, Les Echos і France Inter, опублікованому після відвідин Пекіна, президент висловив думку, що йому не варто демонструвати "послідовність" по відношенню до США щодо Китаю, особливо в питанні Тайваню.
"Найгірше було б думати, що ми, європейці, повинні бути послідовниками в цьому питанні і пристосовуватися до американського темпу і китайської надмірної реакції", – сказав він, створюючи враження, що США стоять за ескалацією, хоча це китайські війська оточили територію для проведення військових навчань.
Макрон ніби хоче захистити "стратегічну автономію" Європи від США в той час, коли Вашингтон мобілізується на підтримку України.
Інше джерело повідомило, що для Міністерства закордонних справ Франції цей коментар президента був несподіванкою. Французькі дипломати почали підозрювати, що він намагається "задобрити" Китай угодою, яка передбачає ігнорування Тайваню в обмін на допомогу Пекіна в забезпеченні миру в Україні, пише Le Monde.
На цьому тлі дипломатичний радник французького президента Еммануель Бонн, за даними видання, влітку 2023 року має провести переговори щодо України з керівником Бюро із закордонних справ ЦК Компартії Китаю Ваном Ї. За планами, це нібито буде частиною регулярного діалогу між Парижем і Пекіном, наступний раунд яких дасть можливість "обмінятися думками про шляхи досягнення миру за дотримання законних прав українців".
Нагадаємо, заяви Макрона про "стратегічний нейтралітет" Європи від США та про нейтралітет щодо Тайваню під час свого минулотижневого візиту до США розкритикував прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Він підкреслив критичну важливість альянсу між Америкою та Європою, не в останню чергу тому, що його країна є одним із найсильніших союзників Києва у війні з Росією, а також тому, що США мають ядерну парасольку.