UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО повинно схвалити стратегію стримування щодо Росії, а не «гасити пожежі» – Чехія

До заходів протидії слід віднести формування багатомільярдного фонду, призначення представника НАТО в Києві та інші заходи.

НАТО має перейти від оборонних заходів, які можна охарактеризувати як приборкання “локальних проблем”, до ефективного комплексного стримування Росії. У комплекс стримування повинні бути включені такі компоненти, як створення фонду підтримки збройної відсічі агресії, впровадження координаційних платформ та пряма підтримка України, наприклад, шляхом призначення представника НАТО в Україні. Про це пише Euractiv, з посиланням на коментар виданню Яна Ліпавського, очільника МЗС Чехії.

Читайте також: Чехія підтримала удари України по Росії

Що пропонують для стримування Росії і наскільки це реально? Наразі країни НАТО пропонують для обговорення декілька компонентів активної протидії агресії Росії. Створення фонду на 100 мільярдів євро має допомогти активно і швидко реагувати на збройну агресію. Таку ідею підтримують не всі країни НАТО. Щодо створення фонду в 100 мільярдів євро, видання, цитуючи міністра, вказує, що “ми всі розуміємо – є країни, які налаштовані дуже скептично”. За інформацією видання, кілька країн НАТО як публічно, так і приватно висловлювали сумніви щодо механізмів реалізації такого проєкту. Проте дискусія продовжується.

Ще одна важлива складова протидії – інституціоналізація спеціальних координаційних платформ. Йдеться як про воєнну взаємодію, так і про економічну та ресурсну підтримку.

Додаткова компонента та спосіб посилити активність Альянсу – призначення представника НАТО в Києві. Також країни НАТО почали активно обговорювати питання зняття приватних обмежень у застосуванні зброї по території Росії.

Коментуючи ймовірні пропозиції НАТО для України напередодні вашингтонського саміту, міністр Чехії зазначив, що мова йде не лише про допомогу у грошовому еквіваленті, але й про співпрацю в логістиці, обміні інформацією, плануванні оборонних можливостей країн. “Це складна дискусія”, – підкреслив співрозмовник видання.

Відповідаючи на запитання журналістів Euractiv, чи стурбований очільник МЗС Чехії реакцією Росії на активність НАТО щодо надання потужного озброєння, Ліпавський зазначив, що не НАТО створює ескалацію. За його оцінкою, саме Росія “підвищує ставки”, а в інтересах Європи – забезпечити безпеку України.

Також напередодні зустрічі країн НАТО, міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський сказав, що кожен крок НАТО на підтримку України допоможе стримувати "російський імперіалізм". Водночас політик додав, що розмови про повноцінне членство України в Альянсі можуть почекати – спочатку треба зосередитися на нагальних потребах країни.