UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наступний очільник НАТО Марк Рютте зіткнеться з п'ятьма викликами — Politico

Від Трампа і до нестачі фінансів й систем протиповітряної оборони — наступний генеральний секретар НАТО матиме багато проблем.

Кампанія голландського прем'єр-міністра, завершилася сьогодні, коли він заручився підтримкою всіх 32 членів НАТО, щоб стати новим генеральним секретарем Альянсу. Чинний генеральний секретар Єнс Столтенберг має піти у відставку до 1 жовтня.

Але навіть для досвідченого політика наступний етап політичної кар'єри Рютте не буде легким. Politico розповіло про п'ять найскладніших тем, з якими йому доведеться мати справу.

Можливе повернення Дональда Трампа

Через чотири тижні після того, як Рютте розпочне виконання своїх обов'язків, американці підуть на вибори й можуть переобрати Дональда Трампа, скептика НАТО. Під час передвиборчої кампанії Трамп погрожував скоротити американську допомогу Україні, якщо повернеться до Білого дому.

Читайте також: НАТО потрібен стриманий, неідеологічний лідер. Прем'єр-міністр Нідерландів буде ідеальним кандидатом — FT

Якщо він виконає свою обіцянку, це може завдати серйозного удару по довірі до союзників по НАТО, які допомагають Україні захищатися від Росії, враховуючи, що США сьогодні є найбільшим донором військової допомоги Україні. Переобрання Трампа також майже напевно зірве план НАТО з підготовки України до майбутнього членства в Альянсі.

Зимові атаки Путіна на Україну

Як тільки Рютте вступить на посаду, Україна звернеться до нього по допомогу з наближенням зими. Протягом останніх місяців Росія посилила удари по українських теплових електростанціях — інфраструктурі, на повне відновлення якої потрібні місяці, якщо не роки. План дій Кремля не є новим. Під час зими між 2022 і 2023 роками, українська енергосистема зазнала серйозної атаки.

Столтенберг, який залишає посаду глави НАТО зазначає, що ключовим моментом для України є збільшення кількості систем протиповітряної оборони, які могли б захистити постачальників енергоносіїв, а також технічний персонал, який працює над ремонтом пошкоджених об'єктів.

Читайте також: Призначення генсека НАТО: FT розповіла про "угоду", яку Рютте запропонував Орбану 

Змусити членів НАТО платити більше

Цього тижня НАТО відзначило рекордну кількість членів Альянсу, які досягли 2-відсоткового рівня видатків на оборону — 23. Справді, Нідерланди цього року лише подолали цей поріг після багатьох років невиконання цього показника.

Але це означає, що третина членів Альянсу все ще не досягає мети, попри те, що взяла на себе зобов'язання 10 років тому. Серед найгірших порушників — країни Південної Європи.

Відсутність підтримки на східному фланзі

Країни, що межують з Росією, не є найбільшими прихильниками Рютте. Вони обурені низькими витратами Нідерландів на оборону й особливо засмучені тим, що головна роль в НАТО завжди діставалася західній або північній Європі, хоча країни східного флангу є членами Альянсу вже чверть століття.

Читайте також: Рютте фаворит на посаду глави НАТО, але через перемогу ультраправих у Нідерландах не все так просто – ЗМІ

Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас не брала участі в перегонах за найвищу посаду в НАТО після того, як їй сказали, що вона не отримає підтримки таких країн, як США, Франція і Німеччина (зараз вона є головним претендентом на посаду наступного глави зовнішньополітичного відомства ЄС). Вони побоювалися, що її призначення буде розглядатися Москвою як ескалація військових дій.

Одним з перших завдань Рютте на посаді глави НАТО буде призначення заступника, і на нього тиснутимуть, щоб він призначив когось зі східної країни.

Європейські лідери, які підтримують Путіна

Рютте доведеться переконувати не лише Трампа, щоб зберегти Альянс життєздатним і процвітаючим. По всій Європі зростає кількість скептично налаштованих до НАТО і прихильних до Путіна ультраправих партій. Франція, наприклад, стоїть на порозі парламентських виборів, які можуть принести значну перемогу ультраправій партії Марін Ле Пен "Національне об'єднання".

Раніше ми повідомляли, що Рютте на шляху до посади генсека НАТО зіштовхнувся з перешкодами в чотирьох країнах. Зокрема йому довелося завоювати довіру Угорщини, Румунії, Словаччини та Туреччини.