UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найбільша нафтова компанія Сербії може потрапити під санкції США – Вучич

У самої Сербії частка в найбільшій компанії країни становить лише 29,87%.

Президент Сербії Александр Вучич припускає, що найбільша нафтова компанія країни NIS («Нафтова індустрія Сербії») може потрапити під санкції США, передає сербський мовник RTS.

Читайте також: Вучич наполягає, що Сербія не "троянський кінь"

Вучич пояснив, що це пов'язано з російськими акціонерами компанії: 50% NIS належить «Газпром нефти», ще 6,15% - «Газпрому», а сербській державі - 29,87%. Він зазначив, що як рішення розглядають скорочення частки російських фірм у компанії до менш ніж 50%. Однак президент попередив, що такий крок може спричинити труднощі у відносинах із Москвою, включно з політичними та економічними ускладненнями.

Раніше, з початком війни в Україні, «Газпром нефть» вже передала частину своєї частки «Газпрому», щоб знизити ризики для компанії. Тепер Белград обговорює можливість подальшого зменшення присутності російських акціонерів. За даними газети «Коммерсантъ», можливими претендентами на купівлю акцій NIS є як сербська влада, так і угорська нафтогазова компанія MOL.

Міністр енергетики Сербії Дубравка Джедович підкреслила, що введення санкцій проти NIS може призвести до серйозних наслідків для країни. За її словами, це може спричинити енергетичну кризу, оскільки Болгарія, ймовірно, заборонить транзит російського газу до Сербії, що завдасть удару по енергетиці Сербії.

Посольство США в Белграді, коментуючи ситуацію, визнало, що NIS є важливим ресурсом для Сербії. Проте американська сторона вважає, що російські власники використовують компанію для фінансування війни проти України. Вашингтон висловив підтримку зусиллям, спрямованим на скорочення частки російського капіталу в NIS, що, на думку посольства, сприятиме стабільності та економічному розвитку регіону.

Компанія NIS відіграє ключову роль у сербській енергетиці. Її інфраструктура забезпечує постачання палива на внутрішній ринок, а газ, що проходить через Болгарію, є основним джерелом енергоресурсів для Сербії. Зменшення частки російських акціонерів у NIS може послабити політичний тиск на Сербію з боку Заходу, але також ускладнить відносини з Москвою, яка тривалий час була стратегічним партнером Белграда в енергетичній сфері та з якою його пов'язують тісні взаємини.

Читайте також: Президент Сербії раптово заявив, що Сербія може віддати перевагу БРІКС замість ЄС

Нагадаємо, Белград згорнув військове співробітництво з Москвою після того, як Росія вторглася в Україну і засудив вторгнення, але на відміну від ЄС, до якого він хоче приєднатися, та інших західних країн, він не наклав санкції на Москву.

Проте ЄС залишається найбільшим інвестором Сербії, а сотні тисяч сербів працюють у західних компаніях.

Однак Белград, який прагне диверсифікувати постачання газу, також залежить від російського блакитного палива, що заважає йому в просуванні до ЄС.