Молдовські олігархи-втікачі Ілан Шор та В'ячеслав Платон за останні три місяці витратили близько 136 тисяч євро на кампанії у Facebook з метою поширення паніки, дискредитації процесу європейської інтеграції Молдови та покращення іміджу Росії, виявили експерти WatchDog.MD. Про це повідомляє Euractiv.
Спонсоровані двома олігархами дописи здебільшого просували твердження про те, що референдум про вступ до ЄС не матиме сенсу, стверджуючи, що згідно з офіційними заявами, референдум не вплине на інтеграцію Молдови до ЄС.
В інших публікаціях йшлося про те, що уряд Молдови перебільшує військові загрози для отримання політичних переваг, а також ігнорує реальні ризики національній безпеці.
Крім того, дописи поширювали наратив про те, що переговори про вступ Молдови до ЄС пов'язані виключно з ситуацією в Україні, применшуючи зусилля молдовського уряду.
Автори дослідження зазначають, що Росія активно готується до дестабілізації Молдови під час президентської виборчої кампанії та референдуму щодо інтеграції в ЄС у жовтні цього року, оскільки влада країни не має ефективних інструментів для боротьби з такою дезінформацією.
Єдиним рішенням для протидії російській загрозі є активне інформування громадськості про те, як поширюються подібні наративи, і повідомлення про фейкові новини постфактум, вважають експерти.
Згідно з аналізом, ані Meta, ані Google не вживають суттєвих заходів для блокування цього маніпулятивного контенту. У звіті також міститься заклик до Meta і Google припинити показувати рекламу від олігархів, проти яких застосовані міжнародні санкції.
У 2017 році Шора визнали винним у шахрайстві за крадіжку мільярда доларів з молдовських банків у 2014 році. Того ж року Платон був засуджений до 18 років ув'язнення за організацію схеми “Російська пральня”, яка вивела з РФ 20-80 мільярдів доларів у період з 2010 по 2014 рік через мережу світових банків, переважно в Молдові та Латвії. Однак Платона звільнили й виправдали у 2021 році. Обидва олігархи наразі проживають у Росії.
Раніше Bloomberg повідомляло, що Росія планує націлити на Молдову хвилю гібридних атак напередодні президентських виборів і референдуму. У британській розвідці пообіцяли поділитися з Кишиневом розвідувальними даними, щоб допомогти протистояти загрозі з боку російських агентів.