UA / RU
Підтримати ZN.ua

Молдовську мову збираються перейменувати на румунську: у Кишиневі – парламентське протистояння

В Україні також час від часу спалахує ініціатива латинізації української мови, мовознавці пояснюють мінуси реалізації такого проєкту. 

У всіх законах Республіки Молдова словосполучення «молдовська мова», «офіційна мова», «державна мова» та «рідна мова» збираються замінити на «румунська мова», а національне свято «Наша мова» буде називатися «Румунська мова», передає молдавське Радіо Свобода. 

Читайте також: У Грузії об'єднали кирилицю, латиницю та грузинське письмо у новий шрифт - «Україна» (фото)
Молдовська мова також є однією з офіційних мов самопроголошеного Придністров'я де зберігається кирилична графіка.

За такий законопроєкт в першому читанні 2 березня проголосували 56 депутатів фракції партії «Дія та Солідарність». Це парламентська більшість, (законодавчий орган країни складається з 101 депутата – ред.). 

Опозиція протестувала, зокрема депутати Блоку комуністів і соціалістів, деякі з їх опонентів від намагалися зняти протесні плакати, і справа дійшла до протистояння.

Читайте також: Молдова заперечила заяви Росії про провокації України в Придністров'ї

Кирилиця  vs латиниця в Україні

Зауважимо, в Україні також час від часу спалахує ініціатива латинізації української мови, раніше мовознавиця Ірина Фаріон пояснила мінуси реалізації такого проєкту. Кирилиця існувала на території сучасної України понад тисячу років. Перехід фактично перекреслив би цей тисячолітній спадок. 

Молдовська мова зберігає кириличне письмо, румунська – латинське. Проте зараз більшість лінгвістів не виділяють молдовську як окрему, розглядаючи її як молдовський діалект дако-румунської.  Нарівні з іншими регіональними румунськими діалектами: трансільванськи арделенським, мунтенським, олтенським...

 

Молдавська опозиція оскаржуватиме вищезгадане рішення.

Читайте також: Операція Кремля щодо Придністров’я: ISW викрив маніпуляції Лукашенка про інтереси Заходу

Для внесення змін до Конституції необхідні голоси двох третин від 101 депутата, при цьому органічні закони приймаються більшістю обраних депутатів, а звичайні - більшістю голосів присутніх на засіданні.