UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мільйон євро на кампанію у TikTok та російський слід – у Румунії оприлюднили секретну інформацію Ради нацоборони про Джорджеску

При цьому ультраправий кандидат заявляв, що його кампанія не фінансується і все залежить від "волі божої".

Президент Румунії Клаус Йоганніс розсекретив документи засідання Вищої ради національної оборони щодо передвиборчої кампанії ультраправого проросійського кандидата у президенти Каліна Джорджеску, яка дозволила йому неочікувано перемогти у першому турі президентських виборів, пише News.ro.

Йдеться про інформацію, отриману Радою національної оборони від внутрішньої та зовнішньої розвідок, служби спецзв’язку та МВС.

Отримані дані вказують на агресивну кампанію просування кандидата з використанням алгоритмів "деяких соцмереж" з порушенням національного виборчого законодавства. Кампанія набрала обертів приблизно за два тижні до дня першого туру  виборів.

Читайте також: Хто такий Калін Джорджеску, ультраправа зірка TikTok, який очолив виборчу гонку в Румунії? 

У розсекречених документах йдеться також про залученість до фінансування кампанії Джорджеску у соцмережі TikTok  одного з румунських акаунтів "bogpr", який веде румун Богдан Пешир. Повідомляється, що на просування кандидата у  TikTok він витратив понад мільйон євро. При цьому сам Джорджеску офіційно задекларував нульові витрати на свою виборчу кампанію.

Як пише видання, у TikTok підтвердили особу, що стоїть за акаунтом, а також платежі на суму близько 381 тисяч доларів, здійснені з 24 жовтня по 24 листопада на рахунки деяких користувачів платформи, залучених до просування Джорджеску.

Оплата інфлюенсерам у TikTok, за даними спецслужб, здійснювалася через платформу FameUp. Деяким з блогерів пропонували за розповсюдження відео, створеного компанією FA Agency, що зареєстрована як південноафриканська,  тисячу євро.

Читайте також: Комісія ЄС розслідує вплив TikTok на результати виборів у Румунії

Спецслужба у доповіді  також озвучила оцінку, що Румунія "є ціллю російських гібридних операцій, у тому числі кібератак, викрадення інформації та диверсій", а в російських політичних токшоу розганяли ідею про те, що у Румунії проросійські сили можуть набрати на парламентських виборах понад 30%.

У понеділок Конституційний суд Румунії визнав перший тур президентських виборів в країні таким, що відбувся, і дозволив провести другий тур 8 грудня, як і було заплановано. Суд не розглядав порушення з боку Джорджеску. Перерахунок голосів з подальшим винесенням рішення стосувався ймовірних фальсифікацій на користь опонентки проросійького політика у другому турі Елени Ласконі.