Лідер ультраправих у Нідерландах Герт Вілдерс дав зрозуміти, що готовий розглянути можливість надання військової допомоги Україні в майбутньому. У своїй заяві в суботу, 24 лютого, він відійшов від попереднього опору поставкам зброї Києву, повідомляє Reuters.
Вілдерс, який прагне очолити новий уряд Нідерландів після того, як його ультраправа “Партія свободи” (PVV) перемогла на виборах у листопаді минулого року, місяцями стверджував, що його країна повинна припинити постачання зброї в Україну, оскільки сама потребує її для власного захисту.
Нідерланди були одним з провідних донорів військової допомоги Києву. Опір Вілдерса подальшій військовій підтримці України був однією з перешкод, які заважали йому сформувати коаліційний уряд протягом трьох місяців після перемоги на виборах, але в дописі на платформі X він змінив свою позицію.
"PVV підтримує Україну і готова говорити про будь-яку допомогу", - написав він, назвавши війну Росії проти України "незаконною і варварською".
Потенційні партнери Вілдерса по коаліції не підтримували його заклики припинити поставки зброї Києву. У п'ятницю, 23 лютого, вони підтвердили цю позицію, і в спільній заяві кілька опозиційних партій наголосили, що хочуть продовжувати економічну, політичну та військову підтримку України "стільки, скільки буде потрібно".
Це послання повторив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у відеозверненні до України в другу річницю повномасштабного російського вторгнення.
"Нідерланди з вами. Навіть якщо це займе багато часу і навіть якщо це буде важко", - сказав Рютте, який може стати новим генсеком НАТО. Його кандидатуру вже підтримали, зокрема, США, Велика Британія, Франція та Німеччина.
Тимчасовий уряд Рютте, який перебуває при владі до формування нового кабінету міністрів, повідомив, що незабаром підпише 10-річну угоду про співпрацю у сфері безпеки з Україною, щоб закріпити майбутню допомогу Києву. Вілдерс критикував це, заявляючи, що тимчасовий уряд не має права укладати такі довгострокові угоди.
Детальніше про те, чого очікувати від Вілдерса розповідав Петро Герасименко в статті “Чи отримають Нідерланди “другого Орбана”, а Україна — голландські літаки F-16?”.