Лідери ЄС згодні з тим, що на озброєння України потрібно виділяти більше грошей. Вони просто не можуть домовитися, як це зробити. Лідери ЄС у четвер 21 березня у Брюсселі домовилися підштовхнути Європейський інвестиційний банк до більшої гнучкості у своїй політиці кредитування оборонних компаній, яка зараз є надто ризикованою для банку, зазначає Politico.
"Давайте будемо чесними: нічого реального щодо фінансування оборони не вирішено", — сказав один із чиновників ЄС після саміту в Брюсселі.
Лідери ЄС розійшлися в думках щодо загальної картини — серйозного поштовху до європейського фінансування поставок зброї в Україну, наприклад, через оборонні облігації. Можливість випуску спільних облігацій ЄС підтримують Франція, Естонія, Польща та інші країни, але категорично проти виступають більш ощадливі країни, як-от Німеччина, Нідерланди та Австрія.
Дискусія між 27 лідерами Європейського союзу відобразила ці розбіжності — канцлер Німеччини Олаф Шольц і Марк Рютте з Нідерландів знову висловилися проти. Лідери ЄС попросили Європейську комісію "вивчити всі варіанти мобілізації фінансування і представити доповідь до червня", що було підтримано країнами Балтії, Польщею та Грецією.
"Дебати перебувають на самому початку, а не наприкінці", — заявила 21 березня увечері голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Нагадаємо, що ЄС також прагне обійти заборону на закупівлю озброєнь коштом державного бюджету, щоб підтримати Україну. Європейська комісія, запропонувала юридичній робочій групі переглянути статтю 41(2), яка забороняє фінансувати з спільного бюджету ЄС "операції, що мають військові або оборонні наслідки".