UA / RU
Підтримати ZN.ua

Косово і Сербія зробили крок до угоди про нормалізацію відносин: історія конфлікту

Вторгнення Росії в Україну додало нового виміру протистоянню між Сербією і Косово, зважаючи на часто проросійську риторику з боку Белграду.

Сербія і Косово погодили угоду про нормалізацію відносин, за словами Верховного представника ЄС з питань закордонних справ Жозепа Борреля, сторони зобов'язалися дотримуватися відповідної Угоди. Йдеться про результати переговорів у Північній Македонії між президентом Сербії Александром Вучичем і прем'єр-міністром частково визнаного Косова Альбіном Курті.

Читайте також: ЄС очікує, що Косово і Сербія підтримають пропозицію відновлення переговорів про нормалізацію відносин

"Косово і Сербія погодили Імплементаційний додаток до Угоди на шляху до нормалізації відносин", – написав Боррель у Twitter.

За його словами, країни повністю зобов’язалися дотримуватись усіх статей угоди та виконувати відповідні зобов’язання "швидко та сумлінно".

Читайте також: Найманці "Вагнера" допомагають Сербії готувати гібридну атаку на Косово – президентка Османі

Прогнози про те, що Белград і Приштина нарешті почнуть домовлятися, з'вилися ще раніше.  Представники так званої «квінти» (Італія, Німеччина, Франція, США, ЄС) почали черговий «наступ» на Косово і Сербію. Вони провели переговори з Вучичем і Курті та вручили черговий варіант врегулювання відносин. Цей мирний план містить два принципово важливих зобов’язання кожної з країн, які завжди викликали найгостріші дискусії в переговорах.

Читайте також: У Сербії спростували чутки про поставки зброї як Росії, так і Україні

Перше — Сербія не заважатиме набуттю членства Косовом у міжнародних організаціях, у тому числі в ООН. Друге — має бути створена Асоціація сербських општин (АСО) на півночі Косова. Детальніше із тонкощами відносин між сторонами розбирався автор ZN.UA і тимчасовий повірений у справах України в Боснії і Герцеґовині Володимир Цибульник.  Детальніше читайте в його статті Ультиматуми для Сербії та Косова: терпець Заходу урвався.

Історія протистояння між Косово та Сербією

Через три десятиліття після кривавого розпаду Югославії етнічна ворожнеча, яка розпалила конфлікт, триває. Косово оголосило про свою незалежність від колишньої югославської республіки Сербії в 2008 році, але Сербія відмовляється це визнати. 

Читайте також: Президент Сербії заявив, що нічого не підписуватиме під час переговорів із прем’єром Косова

У 1998 році почалася війна за цю територію, у якій загинуло понад 10 000 людей.  Бойові дії припинилися в 1999 році, коли бомбардування з боку НАТО змусили сербські війська залишити Косово, і приблизно 200 000 сербських мирних жителів також втекли. Багато хто в Сербії так і не пробачив оборонному альянсу Заходу авіаудари проти сил Слободана Мілошевича в 1999 році.

Читайте також: «Як над Мілошевичем»: Кулеба не виключає суд над Путіним в Гаазі

Сербія виділяється серед європейських країн у своїй підтримці Росії. Вторгнення Росії в Україну додало нового виміру протистоянню між Сербією і Косово, зважаючи на часто проросійську риторику з боку Белграду. Країна відмовилася приєднатися до санкцій Заходу, хоча президент Вучич засудив вторгнення Росії.