UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європарламент ухвалив резолюцію, яка «ставить під сумнів» готовність Угорщини головувати в ЄС

Резолюція не є обов'язковою до виконання.

Депутати Європарламенту ухвалили резолюцію, яка «ставить під сумнів» готовність Угорщини головувати в ЄС у другій половині 2024 року, зважаючи на постійне занепокоєння щодо відступу країни від демократії, передає EUobserver.

Резолюція, ухвалена 1 червня, була підтримана різними партіями (від правоцентристських до крайніх лівих) і отримала 442 голоси за. Проти проголосували 144 депутати, а 33 – утрималися.

Європарламент поставив під сумнів головування Угорщини в ЄС «з огляду на невідповідність» правилам і цінностям ЄС, оскільки країна перебуває під пильною увагою ЄС з 2018 року, а її фонди ЄС були призупинені через проблеми з верховенством права та корупцією, йдеться у тексті резолюції.

Читайте також: Боррель прокоментував заяви угорського прем’єра Орбана про те, що "Україна не зможе виграти війну"

Депутати також закликали уряди країн ЄС знайти «належне рішення якомога швидше», попередивши, що Асамблея може «вжити відповідних заходів», якщо Рада не буде діяти. Намагання парламенту запобігти або відкласти головування Угорщини в ЄС є останнім зусиллям більшості в парламенті, спрямованим на збереження політичного тиску на Європейську комісію та Раду ЄС щодо Угорщини.

Нещодавно парламент ухвалив ще одну резолюцію, в якій йдеться про те, що Угорщина більше не є повноцінною демократією, а являє собою гібридний режим виборчої автократії.

«Було б катастрофою, якби ця країна отримала президентське крісло і (прем'єр-міністр Угорщини Віктор) Орбан просував би свій порядок денний», – заявив журналістам 31 травня лівоцентристський нідерландський політик Тейс Ройтен.

Читайте також: «Який сенс ЄС?»: Прем’єр Угорщини Орбан посилює антиєвропейську риторику – Bloomberg

«Ми маємо розуміти, що не йдеться про нормальну, демократичну державу-члена ЄС. Ми вживемо необхідних заходів, якщо Рада не зможе нічого зробити», – заявив під час дебатів у середу німецький ліберальний депутат Європарламенту Моріц Кьорнер.

Депутат Європарламенту від партії Орбана «Фідес» Балаж Хідвегі заявив, що євродепутати порушують законодавство ЄС, намагаючись відкласти головування Угорщини, стверджуючи, що його країна зазнає нападок через позицію уряду щодо міграції, війни в Україні та сімейної політики.

Угорщина має розпочати піврічне головування в ЄС одразу після європейських виборів у 2024 році, коли буде мало засідань, присвячених законодавству, і головна увага буде зосереджена на виборі нової Комісії.

Читайте також: Орбан погодився на судову реформу, щоб отримати заблоковані кошти ЄС

З політичної та юридичної точки зору урядам країн ЄС буде дуже складно відкласти головування Угорщини – цю ідею міністр юстиції Угорщини Юдіт Варга на початку цього тижня відкинула як «повну нісенітницю».

Хоча рішення про порядок може бути змінено, на думку експертів-юристів, для цього необхідна значна політична воля більшості країн-членів, якої в Раді ЄС не вистачає. Може бути рішення Ради ЄС про те, що країни, які перебувають під так званою процедурою санкцій за статтею 7 за можливе порушення цінностей ЄС, не можуть головувати в ЄС, таким чином відтерміновуючи чергу Угорщини.

Однак це політично складно зробити в Раді, яка не просунулася в санкційних процедурах щодо Угорщини та Польщі (яка є наступною після Угорщини у списку країн, що головують), і обидві ці процедури зараз застрягли.

Читайте також: Орбан обурився заявою Столтенберга про місце України в НАТО

Нещодавно група законодавців ЄС, під час візиту до Будапешта, висловила сумніви щодо готовності Угорщини отримати заморожені напередодні кошти Євросоюзу. У вересні минулого року євродепутати підтримали резолюцію про те, що країна під керівництвом Віктора Орбана стала «гібридним режимом виборчої автократії», який вирізняється розпадом демократії, основних прав і верховенства права.

Відверто проросійські жести Угорщини викликають запитання: чому Європейський Союз, зрештою, не вижене «троянського коня» Кремля? Про те, як Брюссель може вплинути на Будапешт, читайте у статті Дмитра Шульги «Угорська проблема Європи» на ZN.UA.