UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європарламент та Рада ЄС погодили продовження безмитного експорту української сільгосппродукції

Пільговий період діятиме ще рік - до 5 червня 2025 року.

У середу Європейський Парламент та Рада ЄС досягли попередньої домовленості щодо продовження заходів з лібералізації торгівлі для України в умовах агресивної війни з боку Росії, йдеться у повідомленні на сайті Європарламенту.

Тимчасове призупинення ввізних мит та квот на український сільськогосподарський експорт до ЄС буде продовжено ще на один рік, до 5 червня 2025 року.

Разом із тим, у рішенні йдеться, що Комісія може вжити швидких дій та запровадити будь-які заходи, які вона вважатиме  за необхідне, у разі, якщо український імпорт спричинить значні порушення на ринку ЄС або на ринках однієї чи кількох країн-членів ЄС.

Для деяких видів сільгосппродукції — зокрема для  м'яса птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп та меду — передбачене так зване «екстрене призупинення» дії домовленості  та запровадження мит у разі, якщо їх імпорт перевищить середні обсяги за 2022 та 2023 рік. Депутати Європарламенту також домоглися від Комісії твердих зобов'язань вжити заходів у разі різкого зростання імпорту пшениці з України.

Передбачено також, що у разі досягнення обсягів імпорту, які перевищуватимуть показники базового періоду, Комісія прийме відповідне рішення  упродовж  14 днів замість 21 дня, як це було раніше.

«Сьогоднішня угода посилює незмінну прихильність ЄС до підтримки України перед обличчям жорстокої агресивної війни Росії до її перемоги. Націленість Росії на Україну та її виробництво продуктів харчування також впливає на фермерів ЄС. Парламент почув їх занепокоєння і посилив захисні заходи, які зменшать тиск на фермерів ЄС, якщо вони будуть перевантажені раптовим зростанням українського імпорту», — зазначила представниця Європейської народної партії Сандра Калнієте під час доповіді.

Читайте також: Експорт українських аграріїв продовжено без мит і квот, але є застереження – комітет ЄП

Тепер Парламент та Рада ЄС мають дати остаточне зелене світло тимчасовій угоді. Чинна угода про призупинення мит закінчується 5 червня 2024 року. Нові правила мають набути чинності одразу після закінчення цього терміну.

На середу, 20 березня, польські фермери запланували сотні демонстрацій з сільськогосподарською технікою та блокад по всій території Польщі. Очікуються блокади в близько 400 місць, у тому числі на основних дорогах на під'їзді до Варшави.

У лютому посли країн-членів ЄС погодили мандат Ради ЄС на переговори щодо пропозиції продовжити ще на один рік скасування ввізних мит та квот на український експорт до Євросоюзу.

Видання Politico повідомляло, що Франція приєдналася до Польщі у заклику до подальших обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції, погрожуючи зірвати переговори про продовження доступу Києва до зони вільної торгівлі з ЄС ще на один рік.