UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія відтерміновує заборону на продукцію з вирубаних лісів

"Зелені" у Європерламенті б'ють на сполох.

Європейська комісія на рік відклала запровадження знакових правил, що забороняють імпорт пов'язаної з вирубуванням лісів сільськогосподарської продукції, пише Politico.

Передбачалося, що правила вимагатимуть від операторів, які вперше розміщують відповідну продукцію на ринку ЄС, розкривати інформацію про ланцюжки постачання, щоб запевнити регулятора, що їхня продукція не була вироблена на землях, де відбувалися вирубки лісів, або деградованих землях після 31 грудня 2020 року, навіть у тому разі, якщо це не заборонено у країні виробництва.

Глава правоцентристської Європейської народної партії (ЄНП) Манфред Вебер одразу ж взяв на себе відповідальність за це рішення.

«Я радий, що [президент Єврокомісії] Урсула фон дер Ляєн підтримала мою ініціативу», - сказав він у своїй заяві на X.

Цей крок викликав жорстку критику з боку захисників природи, які висловили занепокоєння триваючою тенденцією до відступу від зеленого законодавства. Кілька днів тому країни ЄС погодилися знизити рівень захисту вовків – так само ключової передвиборчої обіцянки ЄНП. 

«Ледве розпочавши свій другий термін ... фон дер Ляєн вже підриває Зелений курс», – заявила Делара Буркхардт, депутатка Європарламенту від лівоцентристських соціалістів і демократів.

Колишній комісар з питань довкілля Віргініюс Сінкявічюс, який працював над законопроектом і став депутатом Європарламенту від Зелених у червні, заявив, що відтермінування «є кроком назад у боротьбі зі зміною клімату» і «підриває довіру до наших глобальних партнерів та до наших зобов'язань щодо клімату».

Кілька депутатів Європарламенту звинуватили Комісію в тому, що вона зробила цю затримку неминучою через повільне надання технічної документації та інформації компаніям і торговим партнерам.

Бернд Ланге, депутат-соціаліст, який очолює комітет Європарламенту з питань міжнародної торгівлі, назвав цю затримку «ганьбою».

Вебер, який є високопоставленим членом партії фон дер Ляєн і допомагав їй навесні балотуватися на другий термін на чолі виконавчої влади ЄС, боровся проти кількох ключових законів, запропонованих президентом Комісії для захисту природи.

Зокрема, минулого року він очолив невдалий бунт проти закону про відновлення пошкоджених диких земель по всьому блоку. На виборах в ЄС у червні «зелені» групи втратили свої позиції, що підвищило ймовірність того, що ЄНП сильніше протистоятиме їхньому порядку денному.

«Разом з нашими фермерами ми захищаємо навколишнє середовище і уникаємо бюрократичного монстра», - сказав Вебер про закон про вирубку лісів.

Промисловість, фермерські групи, уряди ЄС та торгові партнери блоку обурювалися складністю відстеження та виключення продукції, що походить з пошкоджених лісів.

Уряди, особливо країн, що розвиваються, скаржилися на те, що ЄС нав'язує свої цінності і закони їхній національній промисловості, особливо коли закон про вирубку лісів йде в парі з тарифом на викиди вуглецю, який ЄС планує запровадити на імпорт важкої промисловості, такої як цемент, залізо і сталь.

У заяві Єврокомісії йдеться, що деякі глобальні партнери «неодноразово висловлювали занепокоєння щодо стану їхньої готовності» і що підготовка європейських компаній «також є нерівномірною».

Під час свого головування в Раді ЄС Париж наполегливо просував цей закон, сподіваючись, що він допоможе французьким фермерам, обмеживши потік дешевої сільськогосподарської продукції з тропіків.

Читайте також: У 2023 році ліси зникали зі швидкістю 10 футбольних полів на хвилину – дослідження

Тим часом, вирубка лісів продовжує спричиняти зміни клімату та виснажувати природу в усьому світі.

«Для Бразилії відтермінування може мати серйозні наслідки - в таких місцях, як Амазонія, політичні сигнали часто мають більше значення, ніж сама політика, а сигнал, який сьогодні пролунав, є катастрофічним», - каже Клаудіо Анджело, керівник відділу міжнародної політики бразильської неурядової організації Observatório do Clima.

Масштаби незаконних рубок деревини лише зростають. Україна «лисіє» на очах, на сполох б’ють і українські активісти, і західні дослідники. Що ж робить наш уряд? Запроваджує мораторій на перевірки та закриває дані лісгоспів. Що роблять лобісти? Розповідають, що без зняття мораторію на вивезення кругляку Україні не жити.

Юлія Самаєва розповідала, як за мовчазної згоди влади «Лісова корупція буквально нищить Україну».