UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС запровадить мита на зерно з Росії та Білорусі ‒ FT

Очікується, що таке рішення «знищить» попит на зерно з країн-агресорок.

Європейський Союз готується ввести мита на імпорт зерна з Росії та Білорусі, щоб заспокоїти фермерів і деякі країни-члени, що стане першим обмеженням на продовольчі товари з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Брюссель довгий час чинив опір тиску з боку Польщі та країн Балтії щодо обмеження російського та білоруського імпорту, стверджуючи, що такий крок може порушити світові продовольчі ринки та зашкодити країнам, що розвиваються, пише The Financial Times.

Читайте також: Перемога України над Чорноморським флотом Росії відкриває життєво важливий зерновий коридор — WSJ

Але за словами людей, знайомих з планами, найближчими днями Європейська комісія, як очікується, запровадить мито в розмірі 95 євро за тонну на зернові з Росії та Білорусі. Очікується, що це призведе до зростання цін щонайменше на 50 відсотків, що «знищить» попит. Тарифи в розмірі 50% також будуть встановлені на насіння олійних культур і продукти їх переробки.

У 2023 році імпорт ЄС з Росії зернових, олійних культур та продуктів їх переробки сягнув рекордних 4 млн тонн, що становить 1% від загального споживання в Євросоюзі.

У лютому Латвія ввела односторонню заборону на імпорт багатьох продуктів харчування з Росії та Білорусі, а Литва оголосила про суворі перевірки вантажів.

Читайте також: Науседа: Маємо боротися з імпортом російського зерна

Раніше назвавши експорт російського зерна до Польщі «незначним», комісар ЄС з питань сільського господарства Януш Войцеховський змінив свою позицію минулого тижня, заявивши: «Коли Росія використовує продовольство як зброю, ми повинні реагувати».

Раніше цього місяця польський прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що Латвія зі зрозумілих причин запровадила власну заборону на експорт російського продовольства ‒ і попередив, що Польща може наслідувати її приклад. Але він сказав, що «волів би, щоб ми разом, як весь ЄС, прийняли санкції проти Росії та Білорусі щодо продовольства та сільськогосподарської продукції».

У п'ятницю президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила Туску, що вона «оцінює можливість запровадження обмежень на імпорт сільськогосподарської продукції з Росії».

Комісар із питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, найімовірніше, віддасть перевагу митам, а не санкціям, оскільки це не потребуватиме одностайного схвалення столиць. Цей захід дозволив би транзит продукції через ЄС на шляху до Африки та Азії.

Москва вже звинуватила ЄС у тому, що він спричинив перебої на світовому продовольчому ринку своїми санкціями проти російських банків та енергетичних компаній, що викликало симпатію з боку деяких країн, що розвиваються.

Читайте також: 12 млн тонн російського зерна без проблем подолало кордон з Польщею – Центр протидії дезінформації

Дипломати ЄС стверджують, що саме спроба Росії заблокувати Чорне море та напади на українські зерносховища призвели до перебоїв у поставках.

ЄС виробляє понад 300 млн тонн зернових та олійних культур щорічно і є нетто-експортером перших, тому не має потреби в російському та білоруському імпорті.

Представник ЄС зазначив, що ціни на зернові знаходяться на чотирирічному мінімумі, в той час як Росія є «дуже конкурентоспроможною на зернових ринках і чинить значний тиск».

Мито на зерно з Росії та Білорусі планують встановити на максимальному рівні, дозволеному правилами Світової організації торгівлі. Росія може вжити заходів у відповідь, але вона вже заборонила більшу частину імпорту продовольства з ЄС, і багато європейських компаній у цьому секторі вийшли з країни за останні роки.

Читайте також: Україна допомагає країнам, які страждають від голоду, попри те, що вона бореться із російським вторгненням — The Telegraph

Нагадаємо, Чехія запропонує Європейському Союзу заборонити імпорт російського та білоруського зерна, застосувавши санкції.