Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році ЄС досяг значних успіхів у зменшенні залежності від природного газу, що постачається з Росії. Частково це було досягнуто шляхом заміни джерел та зменшення попиту, а частково — шляхом збільшення імпорту скрапленого природного газу. Частина останнього, однак, все ще надходить з Росії, чий імпорт СПГ до ЄС фактично збільшився; згідно з оцінками, минулого року Москва заробила на таких продажах 8,2 млрд євро.
Зараз блок ЄС пропонує обмеження на російський скраплений газ, вперше націлившись на газову торгівлю Москви за допомогою санкцій. Він повинен піти далі й заборонити російський СПГ після закінчення терміну дії санкцій, повідомляє Financial Times.
Частка імпорту газу до ЄС, що припадає на Росію, впала з 46% у 2021 році до 16% минулого року. СПГ від постачальників, включаючи США і Катар, подвоїв свою частку в імпорті газу блоку, що зробило ЄС найбільшим у світі імпортером СПГ, випередивши Китай і Японію. Завдяки м'якій зимі ціни на газ знизилися до докризового рівня.
Але експорт російського СПГ до ЄС досяг близько 20 млрд кубометрів за останні два роки, збільшившись більш ніж на третину з 14,6 млрд кубометрів у 2021 році. Частина цього обсягу транспортується через порти ЄС до Китаю, Індії та Туреччини. Але аналітичний центр "Центр досліджень енергетики та чистого повітря" стверджує, що трохи менш як 16 млрд кубометрів надійшло покупцям з ЄС, включаючи Францію, Іспанію та Бельгію, які відправляють частину газу в Німеччину, Італію та інші країни.
Зараз ЄС пропонує заборонити країнам-членам транзитне транспортування російського СПГ до третіх країн. Це збільшить витрати Москви, змусивши її обирати значно довші маршрути. Блок також планує заборонити участь ЄС у нових російських СПГ-проєктах, що зменшить майбутні доходи Кремля. Однак жоден з цих кроків не завдасть значного удару по нинішніх доходах Москви від продажу СПГ до ЄС, вважає газета.
"Замість цього членам ЄС слід рухатися в напрямку повної заборони російського СПГ, на чому, як повідомляється, наполягають Фінляндія, Швеція, Польща та країни Балтії. Вони повинні діяти обережно", — пише Financial Times.
Промисловість і споживачі лише зараз оговтуються від цінових стрибків 2022 року; ще один шок може завдати великої шкоди. А ЄС все ще імпортував близько 13,6 млрд кубометрів російського газу минулого року через трубопровід через територію України — за контрактом, термін дії якого закінчується наприкінці цього року. Енергетичний регулятор ЄС попередив, що імпорт російського СПГ слід скорочувати лише "поступовими кроками".
ЄС має на меті припинити весь імпорт російського викопного палива до 2027 року, але щомісяця він продовжує допомагати Москві у військових діях. Хоча блок зіткнеться з опозицією з боку таких країн, як Угорщина, він повинен встановити більш ранній термін для заборони російського СПГ.
Це стимулювало б швидші зусилля з адаптації та зобов'язало б клієнтів оголошувати форс-мажорні обставини за контрактами на постачання з Москвою. Європа зробила значні кроки на шляху до відмови від російського газу. За допомогою останнього, узгодженого поштовху вона може завершити цю справу.
Нагадаємо, що санкції ЄС торкнуться лише близько чверті російських прибутків від СПГ у розмірі 8 мільярдів євро. Нова пропозиція щодо санкцій вперше буде спрямована на перепродаж російського скрапленого газу в портах ЄС.