Із Росії повністю пішли 18 швейцарських компаній. Про це повідомив професор Єльського університету Джеффрі Зонненфельд. Серед компаній, що повністю розірвали свої зв'язки з Росією, промислова корпорація ABB, виробник цементу Holcim та нафтотрейдер Vitol.
Зараз до списку входять понад 1 300 компаній та організацій по всьому світу, у тому числі 53 швейцарські підприємства, розбиті на п'ять підкатегорій, про що повідомляє швейцарська газета SonntagsZeitung. Крім компаній ABB, Holcim та Vitol, у ньому знаходяться й деякі інші швейцарські компанії, які або планують повністю припинити бізнес із Росією або залишити цю країну. Серед них виробник шоколаду Lindt & Sprüngli та постачальник сантехнічних деталей Geberit.
Однак повний відхід з такого великого ринку потребує часу. Компанія ABB повідомила порталу swissinfo.ch у січні 2023 року, що вона все ще «працює над завершенням процесу формування стратегії виходу з російського ринку [...] відповідно до всіх чинних законів та санкцій». На іншому кінці спектру знаходяться чотири швейцарські компанії, які ні на йоту не змінили своєї стратегії і продовжують вести бізнес у Росії, як завжди: серед них хімічна корпорація Ems-Chemie, виробник промислового обладнання Liebherr, переробник деревини Swiss Krono та великий торговець споживчими товарами Zepter.
"Я не хочу залишати свої заводи російській державі", - цитує видання Sonntags Zeitung главу компанії EMS-Chemie Магдалену Мартулло-Блохер. Компанія зберегла два своїх заводи в Росії відкритими, навіть незважаючи на критику та на вимушене скорочення чисельності персоналу в ситуації «бізнесу, який звалився». За даними газети Sonntags Zeitung однією з труднощів, з якою стикаються компанії, є російське законодавство, що зобов'язує іноземні компанії продавати свої російські дочірні підприємства лише за ціною щонайменше на 50% нижче за ринкову вартість. А деяким іноземним компаніям продавати свої дочірні підприємства взагалі було заборонено.
Ще 14 фірм призупинили свою діяльність у Росії, але тримають собі відкритими всі можливості для повернення. Серед них виробники годинників Swatch Group, Richemont і Rolex, сировинний трейдер Glencore і спортивна організація ФІФА, що базується в Цюріху, керівний орган усього світового футболу. Дев'ять інших організацій залишаються відкритими у Росії, але вони значно скоротили масштаби своїх операцій. Серед них банки UBS, Credit Suisse та Julius Bär, логістичний гігант Kühne + Nagel та виробник будівельних матеріалів Sika.
Як відзначає газета Sonntags Zeitung, банки в Росії потрапили в особливо складне становище, що частково пояснюється втручанням російської держави: наприклад, суд заборонив банку Credit Suisse продавати дві свої російські дочірні компанії. Ще одна, п'ята категорія компаній, складається з фірм, які або призупинили процес нових інвестицій, або обмежили свої продажі на російському ринку, але в іншому продовжують вести бізнес у Росії, наче нічого не відбувалося.
Цей перелік включає і вісім компаній зі Швейцарії: серед них фармацевтичні гіганти Roche і Novartis (продаж не підлягає економічним санкціям з гуманітарних причин), виробник продуктів харчування Nestlé і виробник шоколаду Barry Callebaut. Концерн «Нестле», як зазначає газета, насправді й надалі продовжує продавати у Росії більшу частину свого великого асортименту продукції.
Як повідомлялося, лише 9% із майже півтори тисячі західних компаній, які працювали в Росії, вивели з цієї країни бізнес після повномасштабного вторгнення росіян в Україну. Про це свідчать дані дослідження швейцарського університету імені Св. Галена.