UA / RU
Підтримати ZN.ua

Французька прокуратура вимагає ув'язнити Марін Ле Пен на п'ять років

Триразову кандидатку в президенти звинувачують у розтраті коштів ЄС, звинувачення вона заперечує.

У середу французька прокуратура попросила визнати ультраправу законодавицю Марін Ле Пен винною у фінансових махінаціях та розтраті коштів, засудити до тюремного ув'язнення та заборонити їй балотуватися на державні посади, включаючи посаду президента Франції, протягом наступних п'яти років.

Ле Пен, її партія «Національне об’єднання» та ще 24 особи — у тому числі діючі та колишні французькі законодавці та депутати Європарламенту — звинувачуються в нецільовому використанні коштів Європейського парламенту для оплати парламентським помічникам за роботу на партію з 2004 по 2016 рік. Ле Пен та інші обвинувачені заперечують провину.

Як повідомляє Politico, для Ле Пен прокурори просять найсуворіший вирок –  п'ять років в'язниці, три з яких умовно, і штраф 300 тисяч євро. Заборона балотуватися на державні посади почне діяти після 2027 року, коли заплановані наступні президентські вибори.

Важливо те, що прокурори також попросили виконати вирок негайно, навіть якщо Ле Пен оскаржуватиме його. Зазвичай апеляція означає, що покарання у справі призупиняється, якщо головуючий суддя не вирішить інакше.

«Зрозуміло, що єдине, чого хотіли прокурори, — це виключення Марін Ле Пен з політичного життя», — сказала політикиня журналістам після перерви в суді.

Під час судового засідання минулого тижня Ле Пен заявила, що планує балотуватися на пост президента Франції вчетверте, і що «мільйони французів будуть позбавлені свого кандидата в президенти», якщо їй заборонять це зробити.

Незадовго до оголошення вироку прокурор Луїза Нейтон закликала суд взяти до уваги «безпрецедентний» системний характер розкрадання та спричинені збитки.

«Обвинувачені зробили Європейський парламент своєю дійною коровою і прагнули продовжувати це робити. Якби Європейський парламент не почав бити на сполох, це тривало б і далі,  і розкрадання було би ще більшим», — сказала Нейтон. 

Тепер стороні захисту буде надана можливість викласти свої аргументи перед суддею, який до 27 листопада має оголосити дату винесення вироку. Сам вирок очікується на початку наступного року.

У вівторок парламент закликав визнати всіх обвинувачених винними. Законодавці оцінили фінансовий збиток, завданий платникам податків, у 4,5 мільйона євро та заявив, що вимагатиме додатково 300 тисяч євро компенсації.

Ультраправа лідерка, за прикладом президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, назвала судовий процес політично вмотивованим і звинуватила суддю в упередженій поведінці.

Ле Пен, досвідченій політикині, вдалося тримати себе в руках під час судового процесу, але багато хто зі співобвинувачених не змогли навести переконливі аргументи на свій захист.

Надані суду докази показали, що багато осіб, які працювали за контрактом як помічники законодавців, рідко, або й взагалі ніколи не були в парламенті, а в деяких випадках навіть були ледь знайомими з євродепутатами, яким вони нібито допомагали.

Прокуратура попросила оштрафувати Національне зібрання на 2 мільйони євро, а всім обвинуваченим – тимчасово заборонити балотуватися на державні посади на строк від одного до п’яти років.

На виборах до Європарламенту у червні партії Марін Ле Пен вдалося здобути перше місце з 31% голосів. Високий результат ультраправих спричинив політичний землетрус в країні, президент Макрон розпустив парламент і призначив дострокові вибори. Зрештою, у другом турі, після розгромного для провладної партії першого туру, націоналісти посіли третє місце.