UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фіни просять закрити російське консульство на Аландських островах

Російське консульство на Аландських островах, яке збереглося з часів Другої світової війни, викликає дедалі більше суперечок.

Фіни, які мешкають на Аландських островах, подали петицію про ліквідацію російського консульства в день вступу країни до НАТО, у вівторок, 4 квітня.

За кілька днів її підписали понад 16 000 осіб, а для внесення до парламенту необхідно 50 000 підписів.

Як повідомив колишній глава військової розвідки генерал Пекка Товері, легітимність утримання російського консульства — пережиток минулого, адже колись було укладено договори із СРСР.

За його словами, острови є ключовим регіоном для Фінляндії. Відмова від їхньої демілітаризації «полегшила б оборонне планування», оскільки мирськими шляхами в районі островів проходить торгівля із західними країнами, а також прокладено кабелі зв'язку або інші елементи критичної інфраструктури, вказав колишній військовий в інтерв'ю Iltalehti, повідомляє «Польське радіо».

Читайте також: Фінляндія закупить ізраїльську систему ППО "David's Sling"

У свою чергу колишній прем'єр-міністр Фінляндії Матті Ванханен нагадав, що консульство в Марієхамні - столиці Аландських островів - є "великим символом" для Росії. Однак щодо майбутнього островів слід «дослухатися позиції місцевих жителів», — визнав він в інтерв'ю «Кауппалехті».

Єдиний представник Аландських островів у фінському парламенті Матс Лофстрем не бачить причин змінювати міжнародний статус островів, незважаючи на членство в НАТО. Він зазначає, що ініціатива у цьому питанні не повинна виходити від фінської сторони.

«Це була б перемога Росії — порушення міжнародних домовленостей, які ми визнали б зайвими», — вважає депутат, слова якого наводить «Іл».

Об'єкт був створений під час Другої світової війни після фінсько-російської зимової війни (1939-1940). Його основне завдання - "нагляд" за демілітаризацією островів. Аландські острови розташовані біля входу до Ботнічної затоки посеред морського переходу між Фінляндією та Швецією. Спочатку їхня демілітаризація була встановлена ​​на основі домовленостей часів Кримської війни середини XIX століття, згодом цей статус був підтверджений після Першої та Другої світових воєн. На архіпелазі мешкає близько 30 000 осіб. Це переважно шведомовні люди. У його районі діє повна заборона на військові маневри та польоти.

Упродовж десяти років ми стаємо свідками глобальних трансформацій світового порядку. Що таке новий світовий порядок, про формування якого говорять по обидва боки великих океанів? Докладніше читайте про це у статті Сергія Корсунського "Геополітика як стрічка тривожних новин".