Естонія дозволить Тайваню відкрити недипломатичне представництво у Таллінні для посилення економічних і культурних зв’язків із островом, але країна зобов’язалася дотримуватися політики “одного Китаю”. Про це повідомляє AP.
Уряд Естонії, члена Європейського Союзу і НАТО, переглянув свій підхід до Тайваню на засіданні кабінету міністрів 2 листопада під час обговорення політики країни щодо Китаю, заявив міністр закордонних справ Маргус Цахкна.
Китай вважає Тайвань своєю територією. Пекін розглядає острів як бунтівну провінцію, і не виключає можливість застосування сили для повернення його під свій контроль.
"Як і багато інших країн Європейського Союзу, Естонія також готова прийняти створення недипломатичного економічного або культурного представництва Тайбея з метою просування відповідних відносин", - сказав Цахкна, але не надав жодних подробиць про те, коли такий офіс буде створений в Естонії.
Згідно з принципом "одного Китаю", Пекін дотримується позиції, що існує лише одна суверенна держава під назвою Китай, і Тайвань є невід'ємною частиною Китаю.
Однак, деякі країни, такі як США, підтримують неофіційні відносини з Тайванем або дозволяють економічним чи культурним представництвам функціонувати на своїй території.
"Естонія не визнає Тайвань як державу. В межах політики "одного Китаю" ми не будемо розвивати політичні відносини з Тайванем. У той же час, ми вважаємо важливим відродити відносини з Тайванем в економіці, освіті, культурі, комунікації між організаціями громадянського суспільства та інших подібних сферах”, - заявив Цахкна.
За його словами, Естонія, населення якої становить 1,3 мільйона людей, хоче узгодити свою нинішню політику щодо Китаю з політикою 27 членів ЄС, які так само, як і балтійська країна, бачать у Пекіні "партнера, конкурента і суперника".
"Всі ці аспекти повинні бути враховані в китайській політиці (Естонії)", - додав міністр.
Коментарі Цахкна прозвучали за кілька днів до візиту до Естонії міністра закордонних справ Тайваню Джозефа Ву. Ву виступить з промовою про зовнішню політику острова і візьме участь у дискусійній панелі, організованій місцевим аналітичним центром у Таллінні 8 листопада.
Цахкна підкреслив, що Ву прибуває до Таллінна не на запрошення уряду Естонії і не буде офіційно зустрічатися з членами кабінету міністрів під час свого візиту, але додав, що не бачить нічого поганого у цій поїздці.
У 2021 році балтійський сусід Естонії Литва дозволила Тайваню відкрити неофіційне дипломатичне представництво, де-факто посольство, у Вільнюсі, попри рішучу опозицію Пекіна. Цей крок спонукав Китай розпочати безпрецедентну економічну кампанію проти Литви, члена ЄС і НАТО.