UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи справді ЄС знайшов 400 млрд євро, які він може витратити на оборону? — Politico

Країни можуть використати Європейський механізм стабільності для закупівлі зброї.

Впливові особи в блоці наполягають на тому, щоб Європейський механізм стабільності (ESM) вартістю 422 мільярди євро вийшов за рамки своєї первісної ролі порятунку проблемних економік, стверджують п'ять осіб, обізнаних з ходом дискусій. Один із них стверджує, що замість цього він міг би взяти на себе завдання розподіляти дешеві кредити на купівлю зброї.

Оскільки уряди все більше усвідомлюють необхідність підготовки континенту до війни, цей план запропонував би вихід для європейських політиків, які відчайдушно намагаються знайти гроші. Вони знають, що за це доведеться заплатити, але просто не хочуть цього робити, пише Politico.

Чотири респонденти зазначають, що інші варіанти можуть передбачати більш широку реакцію ESM на російську агресію, наприклад, допомогу у відновленні України або надання дешевих кредитів країнам Балтії, які можуть зіткнутися зі зростанням вартості їхніх запозичень.

Ідея фонду все ще перебуває на ранній стадії. Але вона потенційно може бути більш прийнятною для урядів, ніж інші пропозиції щодо фінансування оборони, які ще не зрушили з мертвої точки — в тому числі пошук грошей в існуючому бюджеті ЄС, використання російських активів, знерухомлених з початку війни, або колективний випуск спільних боргових зобов'язань, відомих як єврооблігації.

Франція і країни Балтії, ймовірно, будуть в перших рядах тих, хто підтримає цю ідею, кажуть чиновники. Але інші столиці наразі наполягають на тому, що він повинен залишатися страховим фондом для країн, які стикаються з кризою. На їхню думку, він не повинен пристосовуватися до мінливих пріоритетів ЄС. З будь-якими змінами мають погодитися 20 міністрів фінансів єврозони.

Читайте також: Європа — континент пацифістів і жодні витрати на оборону не зможуть врятувати НАТО — The Telegraph

Нагадаємо, що Тьєррі Бретон, єврокомісар з питань внутрішнього ринку зазначив, що оборонна промисловість Європейського союзу має перейти в режим воєнної економіки. Оборонна промисловість має виготовляти продукцію швидше і більше, щоб підтримати Україну зараз і в довгостроковій перспективі.