Єврокомісія готується розблокувати мільярди євро з фондів ЄС для Угорщини, які наразі заморожені через проблеми з верховенством права — це може забезпечити підтримку Будапешта в питаннях збільшення бюджету блоку та надання значної фінансової допомоги Україні. Про це повідомляє FT.
Розблокування коштів, які були заморожені з грудня минулого року, ознаменувало б перемогу прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який пообіцяв не погоджуватися на будь-яке збільшення бюджету ЄС, доки його країна не отримає доступ до нього.
Єврокомісія має намір розморозити близько 13 млрд євро фінансування до кінця листопада, повідомили FT три чиновники. Двоє з них сказали, що виділення коштів було частково зумовлене бажанням заручитися підтримкою Орбана щодо збільшення бюджету.
У грудні минулого року ЄС заморозив 22 млрд євро з фондів згуртування, виділених Угорщині, після того, як дійшов висновку, що країна не дотримується правил захисту прав людини і верховенства права. Фонди згуртування покликані допомогти менш розвиненим членам блоку, що складається з 27 країн, подолати інвестиційний розрив і поліпшити їхню інфраструктуру.
У травні Угорщина провела судову реформу у відповідь на вимоги Брюсселя, що дозволило б Єврокомісії розблокувати 13 млрд євро - більше половини замороженого фінансування, повідомили чиновники на умовах анонімності.
Речник Єврокомісії Стефан де Кеерсмакер заявив, що 26 вересня Брюссель направив угорському уряду листа з проханням надати "роз'яснення" щодо деяких деталей реформ.
"Як тільки Угорщина відповість на ці питання, Єврокомісія продовжить свою оцінку", - додав він.
Прогрес у питанні відновлення доступу Угорщини до фондів відбувається в той час, коли Брюссель намагається заручитися одностайною підтримкою збільшеного бюджету до кінця року, зокрема, щоб забезпечити безперервну фінансову допомогу Києву.
Відчуття нагальності посилює рішення Конгресу США, прийняте минулого тижня, відмовитися від допомоги Україні у розмірі $6 млрд для того, щоб узгодити новий законопроект про державне фінансування для уникнення шатдауну.
Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 млрд євро для покриття зростання витрат, частина з яких піде на програму фінансової підтримки Києва у розмірі 50 млрд євро, щоб допомогти покрити його витрати протягом наступних чотирьох років.
Кілька європейських столиць, у тому числі Берлін, виступили проти запропонованого збільшення. Поповнення бюджету потребує підтримки всіх 27 країн-членів ЄС, які повинні будуть зробити додаткові внески зі своїх національних бюджетів.
Будь-яке рішення розблокувати виплати Будапешту, швидше за все, викличе осуд з боку Європарламенту, який неодноразово вимагав жорсткої лінії щодо уряду Орбана. Європарламент не має формальних повноважень блокувати платежі, але він може затримати потенційну угоду про збільшення бюджету ЄС.
Угорщина є членом НАТО, але країна відмовилася постачати зброю Україні.
Сам Орбан неодноразово виступав з антиукраїнськими заявами. Його уряд уклав угоди з Росією в галузі енергетики, постачання газу та просування будівництва атомної електростанції під керівництвом РФ.
Чому Віктор Орбан робить усе, аби підтвердити свою репутацію одного з найбільш проросійських лідерів у Європі, читайте у статті Володимира Кравченка «Чому Орбан підігрує Путіну?».