UA / RU
Підтримати ZN.ua

Балтійські країни вирішили не прискорювати від'єднання від російської енергосистеми

Естонія не хоче від’єднатися раніше від БРЕЛЛ, як того хоче Литва 

Країни Балтії, які розглядали можливість від'єднатися від російської енергосистеми на початку 2024 року, зроблять це на початку 2025 року. Про це заявила прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас та генеральний директор литовського оператора електромереж Litgrid Рокас Масюліс.

«Як компроміс, ми [погоджуємося] наблизити цей термін на рік. Отже, виходимо на початок 2025 року. Я розумію, що Литва хоче зробити це швидше, але питання в тому, що... Естонія заплатить за це [більш раннє відокремлення] найвищу ціну з точки зору вартості, а також з точки зору ризиків відключень», – сказала Каллас в інтерв'ю агентству Reuters в кулуарах саміту НАТО у Вільнюсі минулого тижня. 

Вона додала, що про відокремлення буде оголошено в серпні 2024 року в офіційній заявці до об'єднаних операторів енергосистем країн Балтії, Росії та Білорусі, які приєднані до так званого енергетичного кола БРЕЛЛ (Білорусь, Росія, Естонія, Латвія, Литва). 

Читайте також: Естонія закупить боєприпаси на суму €1,2 мільярдів

Литва буде слідувати графіку, якому віддає перевагу Естонія, оскільки вона не може відокремитися самостійно, заявив журналістам 17 липня керівник литовського оператора електромереж Litgrid Рокас Масюліс.

«Ми пов'язані ланцюгом [з Естонією]. Ми бачимо, що відбувається в Україні, де гинуть люди і продовжують падати бомби – я не думаю, що це правильний вибір – продовжувати співпрацювати з агресором тільки тому, що це економить кілька центів», – сказав Масюліс, додавши, що Литва продовжуватиме просити своїх сусідів від’єднатися швидше.

Читайте також: Естонія екстрадувала до США російського розвідника, через якого до РФ постачалася електроніка
Читайте також: Україна є єдиною країною, яка використовує зброю і тактику НАТО проти Росії – очільник МЗС Естонії

Нагадаэмо, що за три десятиліття після розпаду колишнього Радянського Союзу і 19 років після вступу до Європейського Союзу Естонія, Латвія і Литва все ще залежать від Росії у забезпеченні стабільності енергетичної системи. Згідно з угодою, підписаною в 2018 році, лідери регіону, а також Польща і Європейська комісія, за підтримки 1,6 мільярда євро європейського фінансування, домовилися модернізувати свою інфраструктуру і відключитися від мережі БРЕЛЛ до 2025 року.