UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Антиєвропейські" популісти можуть отримати великі успіхи на виборах до Європарламенту — The Guardian

Розподіл сил у Європарламенті може значно змінитися. 

Популістські "антиєвропейські" партії можуть отримати значні успіхи на виборах до Європарламенту в червні, що може різко змістити баланс “вправо” і поставити під загрозу ключові аспекти порядку денного ЄС, свідчать дані опитувань громадської думки. Про це повідомляє The Guardian.

Читайте також: Німецький суд заборонив фінансування ультраправої партії

Опитування в усіх 27 країнах-членах ЄС у поєднанні з моделюванням результатів національних партій на минулих виборах до Європарламенту показують, що радикальні праві партії можуть посісти перше місце в дев'яти країнах, включаючи Австрію, Францію та Польщу.

Партії, які отримають прогнозовані другі або треті місця в інших дев'яти країнах, включаючи Німеччину, Іспанію, Португалію та Швецію, можуть вперше створити праву коаліцію більшості в парламенті з християнських демократів, консерваторів і радикально правих євродепутатів.

Аналіз повинен стати тривожним сигналом для європейських політиків про те, що стоїть на кону на виборах, вважають політологи Саймон Хікс і Кевін Каннінгем, які є співавторами доповіді для Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR).

Дослідники вважають, що результати голосування матимуть далекосяжні наслідки, стверджуючи, що наступний Європарламент може заблокувати законодавство про європейську "зелену угоду" і зайняти більш жорстку позицію щодо інших сфер, включаючи міграцію, розширення Союзу і підтримку України.

На їхню думку, це також може вплинути на внутрішні дебати, посилюючи "вісь урядів, які намагаються обмежити вплив ЄС зсередини": Угорщина, Італія, Словаччина, Швеція та Нідерланди (якщо новий уряд країни очолить “Партія свободи” Герта Вілдерса).

Можливе повернення Дональда Трампа до влади в США і поява правої, орієнтованої на внутрішню політику коаліції в Європейському парламенті може призвести до відмови від "стратегічної взаємозалежності і міжнародного партнерства в захисті європейських інтересів і цінностей", попереджають політологи.

Прогнози показали, що основні політичні групи в Європарламенті - правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП), лівоцентристські соціалісти і демократи (S&D), центристська "Оновлення Європи" (RE) і "Зелені" (G/EFA) - можуть втрати деякі місця в Європарламенті.

Більш радикальні ліві і, особливо, популістські праві, включаючи Європейську групу консерваторів і реформістів (ECR) та ультраправу "Ідентичність і демократія" (ID), стануть головними переможцями, отримавши реальну можливість вперше увійти до коаліції більшості.

Хоча ЄНП, найімовірніше, залишиться найбільшою групою, збереже право визначати порядок денний і вибір наступного президента Єврокомісії, автори дослідження стверджують, що популісти, особливо праворадикальні, матимуть більший вплив, ніж будь-коли раніше.

Їхні голоси матимуть найбільшу вагу в кількох країнах-засновницях ЄС, де, згідно з опитуванням, партія "Брати Італії" прем'єра Джорджі Мелоні збільшить кількість своїх депутатів у Європарламенті до 27, а французька партія "Національне об'єднання" Марін Ле Пен може здобути рекордні 25 місць.

Радикальна права Австрійська партія свободи (FPÖ), за прогнозами, подвоїть свою кількість депутатів у Європарламенті до шести, а ультраправа "Альтернатива для Німеччини" (AfD), ймовірно, також майже подвоїть своє представництво до 19. Загалом Європарламент має 705 місць. 

Читайте також: Драгі vs Орбан: Чи спрацює для України італійський рецепт на європейській кухні?

Популістські євроскептичні партії, ймовірно, отримають перші місця під час голосування в Австрії, Бельгії, Чехії, Франції, Угорщині, Італії, Нідерландах, Польщі та Словаччині, а також будуть другими або третіми в Болгарії, Естонії, Фінляндії, Німеччині, Латвії, Португалії, Румунії, Іспанії та Швеції.

Як наслідок, ультраправа група "Ідентичність і демократія", за прогнозами, отримає ще до 40 місць, загалом 98, що потенційно зробить її третьою політичною силою і відкриє можливість створення "популістської правої" коаліції з 49% депутатів у новому Європарламенті.

Опитування та моделювання показали, що нинішня "лівоцентристська" коаліція (S&D, G/EFA та "ліві") отримає менше місць у Європарламенті - 33% з 36%, а основна "правоцентристська" коаліція (ЄНП, RE та ECR) - 48% з 49%.

Автори звіту зазначають, що роль угорської партії "Фідес" може бути вирішальною: наразі не приєднана до коаліції, партія прем'єр-міністра Віктора Орбана може отримати 14 місць і, приєднавшись до націонал-консервативної Європейської групи консерваторів і реформістів (ECR), може допомогти сформувати третю за величиною групу в Європарламенті.

Якщо це станеться, ECR та ID разом матимуть майже 25% місць у Європарламенті, що більше, ніж ЄНП та S&D. Наявна "суперкоаліція" основних партій (ЄНП, S&D та RE), за прогнозами, зменшиться з 60% до 54% євродепутатів.

Автори звіту зазначають, що найбільші наслідки зміна геометрії Європарламенту матиме для екологічної політики, де S&D, RE та “ліві” забезпечили прогрес.

Аналогічно, центристський і лівоцентристський альянс (RE, S&D, G/EFA, “ліві”, частина ЄНП), який проштовхував заходи з верховенства права, включаючи призупинення бюджетних виплат, проти Угорщини і Польщі, може просто зникнути. 

Автори прогнозу закликали політиків вивчити тенденції, які визначають нинішні моделі голосування в Європі, і розробити чіткі наративи, які б відповідали потребам глобальної Європи в умовах дедалі складнішого і небезпечнішого геополітичного клімату.

Читайте також: Дострокова відставка Мішеля з посади глави Євроради: FT розповіла про потенційних кандидатів на його заміну 

Наступного року на Європу очікує багато виборів і, відповідно, електоральних потрясінь. Політичний ландшафт західніше України може змінитися. Як все це може вплинути на європейську підтримку нашої країни у протистоянні агресії Росії? Про це — в статті Петра ГерасименкаЧи втратить Україна підтримку Європи і що буде наступного року”.