UA / RU
Підтримати ZN.ua

Якщо реверсний газ буде дешевшим, НАК його придбає

У разі отримання від європейських постачальників природного газу пропозицій щодо можливості продажу газу для забезпечення українських споживачів за ціною, що буде нижча від ціни газу, який НАК "Нафтогаз України" отримує від ВАТ "Газпром", компанія розгляне такі пропозиції.

Автор: Алла Єрьоменко

Щодо енергетичної безпеки України виникає чимало запитань. Для об'єктивного та оперативного висвітлення діяльності профільного міністерства та політики уряду з енергетичних питань і з урахуванням динаміки подій редакція тижневика "Дзеркало тижня. Україна" звернулася до в.о. міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Продана. От що пан Продан відповів на запитання DT.UA.

- Чи справді ви звернулися до міжнародних організацій та інших країн з проханням надати додатковий захист ядерним об'єктам України? Якщо так, то якої саме допомоги ви очікуєте та від кого? Хто вже зголосився надати допомогу, яку саме, в якій формі? Що з цього приводу говорить МАГАТЕ?

- У контексті безпеки АЕС додатково інформуємо, що 4 березня 2014 р. Постійним представництвом України при міжнародних організаціях у Відні передано генеральному директору МАГАТЕ Ю.Амано листа. В ньому основну увагу привернуто до можливих загроз національній безпеці та ядерним об'єктам унаслідок неправомірного застосування Росією військової сили на території України, висловлено Ю.Амано прохання - терміново здійснити контакти з російським керівництвом з метою деескалації кризи. Зазначений лист також було поширено серед держав - членів ЄС і так званої ядерної четвірки - США, Китаю, Франції і Великобританії.

З метою недопущення незаконних дій щодо атомних електростанцій міністерством вжито вичерпних заходів щодо переведення з 25 січня 2014 р. систем фізичного захисту АЕС у стан підвищеної готовності.

11–12 лютого ц.р. міжвідомчою комісією США проведено роботи з оцінки фізичного захисту ядерного матеріалу, наданого американською стороною Южно-Українській АЕС. За результатами зазначено: служба фізичного захисту та адміністрація станції в повному обсязі забезпечують її фіззахист. У роботі комісії взяли участь представники Національної адміністрації ядерної безпеки Міністерства енергетики, Державного департаменту, Комісії ядерного регулювання, Сандійської національної лабораторії США, Міненерговугільпрому, Держатомрегулювання, ДП "НАЕК "Енергоатом", в/ч 3044 ВВ ГУ МВС і Служби фізичного захисту ЮУАЕС.

- 3 березня ви заявили, що "Україна забезпечить безперебійний транзит газу до країн Європи". Сподіваємося, й до інших країн також (Молдови, Туреччини). Чи розглядало Міненерго ймовірність відключення подачі газу "Газпромом" в Україну та для транзиту, як це відбулося у січні 2009 р.? Якими можуть бути (будуть) дії України в такому разі?

- Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" докладає максимальних зусиль для забезпечення надійної та безпечної роботи ГТС України. Усі підприємства компанії працюють у штатному режимі. Для припинення поставок в Україну імпортованого газу від ВАТ "Газпром" і для обмеження транзиту газу територією України немає підстав.

- Чи розглядаєте ви питання поновлення поставок реверсного газу в Україну? Хто буде покупцем, у кого купуватимете газ, хто за це заплатить?

- У разі отримання від європейських постачальників природного газу пропозицій щодо можливості продажу газу для забезпечення українських споживачів за ціною, що буде нижча від ціни газу, який НАК "Нафтогаз України" отримує від ВАТ "Газпром", компанія розгляне такі пропозиції.

- Як нині використовується газ із підземних сховищ газу (ПСГ) України, зокрема "газпромівський" (щодобово), і хто за нього платить? Чи справді діє вказівка колишнього уряду "спалити газ із ПСГ" України максимально? Чи вистачить запасів газу в ПСГ, якщо "Газпром" припинить поставки газу? Тільки для потреб України?

- Починаючи з 2005 р. природний газ ВАТ "Газпром" до підземних сховищ газу України не закачувався. На сьогодні природний газ ВАТ "Газпром" в українських ПСГ відсутній.

- Ви і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк 3 березня заявили, що найближчим часом "Україна має намір сплатити "Газпрому" за поточне споживання газу в лютому 2014 р.". З яких джерел і скільки?

- НАК "Нафтогаз України" у повному обсязі розрахувалася з ВАТ "Газпром" за отриманий у січні 2014 р. природний газ. Для забезпечення стабільного постачання газу за діючим контрактом купівлі-продажу компанія продовжить безперервне проведення розрахунків з ВАТ "Газпром" за отриманий у лютому поточного року природний газ.

- Як "Нафтогаз України" та уряд будуть вирішувати питання з рештою боргу "Газпрому", який досяг майже 1,6 млрд дол.? Зрештою, скільки і чому "Нафтогаз" заборгував "Газпрому"?

- У зв'язку з відсутністю надходження до НАК "Нафтогаз України" з державного бюджету України компенсаційних виплат з різниці між цінами закупівлі імпортованого газу та його реалізації господарюючим суб'єктам для виробництва теплової енергії, яка використана населенням у 2013 р., виникла заборгованість компанії перед ВАТ "Газпром" за поставлений у листопаді-грудні 2013 р. природний газ.

Компанія звернулася до ВАТ "Газпром" з проханням перенести термін оплати за отриманий природний газ до середини квітня 2014 р.

- Які кандидатури на посади керівників ПАТ "Укргазвидобування", ПАТ "Укртрансгаз" та інших підприємств, що входять до НАК "Нафтогаз України", а також інших підприємств, підпорядкованих Міненерго, ви пропонуєте? Зокрема, для керівництва НАЕК "Енергоатом", "Укренерго", "Укргідроенерго" та ін.?

- За інформацією НАК "Нафтогаз України", на посади керівників ПАТ "Укртрансгаз" і ПАТ "Укргазвидобування" призначено:

11 березня 2014 р. Зубова Сергія Євгеновича - в.о. голови правління ПАТ "Укртрансгаз";

6 березня 2014 р. Костюка Сергія Миколайовича - в.о. голови правління ПАТ "Укргазвидобування".

(Проте Ю.Продан чомусь промовчав і про призначення президентом НАЕК "Енергоатом" Юрія Недашковського, і про "обрання" 5 березня головою ПАТ "Укртрансгаз" Валерія Ясюка, причетність якого до "вишок Бойка" якраз нині і з'ясовують правоохоронці. За даними DT.UA, Ясюк узяв відпустку до 28 березня. А за даними Ю.Продана, з 11 березня 2014 р. Сергій Зубов знову обіймає посаду в.о. голови правління ПАТ "Укртрансгаз".)