Примітна новина. Оператор нафтопроводів України - компанія "Укртранснафта" почала відкачування технологічної нафти з нафтопроводів з поставкою на НПЗ "Укртатнафта" (Кременчуцький НПЗ, Полтавська обл.). Про це свідчить документація Кременчуцького НПЗ на поставку нафти у квітні 2014 р., повідомляє "Інтерфакс-Україна".
Станом на 29 квітня "Укртранснафта" вже закачала на Кременчуцький НПЗ 173,68 тис. т нафти. За даними DT.UA, на 14 травня 2014 р. у Кременчук сумарно було закачано 224 тис. т ресурсу "Укртранснафти".
У свою чергу, Міненерговугільпром заявило, що не давало згоди на викачку технологічної нафти з нафтопроводів. "У Міненерговугільпром звернулося ПАТ "Укртранснафта" про надання дозволу на витиснення технологічної нафти з деяких ділянок магістральних нафтопроводів. Однак на сьогодні рішення не приймалося", - сказано на офіційному сайті міністерства.
DT.UA повідомляло, що "Укртранснафта" почала активне лобіювання проекту вилучення нафти з нафтопровідної системи ще наприкінці 2013 р., заручившись підтримкою тодішнього віце-прем'єр-міністра Юрія Бойка. Однак ця пропозиція зустріла опір у галузевому міністерстві.
Спроби тиску на Міненерговугільпром та уряд у цілому відновилися навесні цього року. Як повідомляло DT.UA, 1 квітня "Укртранснафта" запросила в Міненерговугільпрому дозвіл на викачування технологічної нафти з одночасним заповненням труб водяним розчином або азотом. Запас нафти трубопровідний оператор оцінює в 1,35 млн т, хоча на кінець 2012 р. він становив 1,9 млн т. Технологічну нафту пропонувалося переробити на НПЗ "Укртатнафта", а отримані нафтопродукти розмістити на зберігання на непрацюючих НПЗ у Надвірній і Дрогобичі. Витрати на переробку й зберігання компанія оцінює в 1 млрд грн.
9 квітня міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан заявив, що ніякі рішення за пропозицією "Укртранснафти" ще не приймалися. "Ми поки що це питання відпрацьовуємо. Можливо, варто не всю брати, а частково. Перше: треба перевірити, скільки там дійсно є цієї нафти, її кількість ми перевіримо ще раз і тільки після такої перевірки приймемо рішення", - сказав міністр. За неофіційним даними, заборонив відкачку в переробку технологічної нафти прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
На думку галузевих експертів, реалізація плану "Укртранснафти" ставить хрест не лише на перспективах транзиту вуглеводневої сировини територією України, зокрема на проекті Одеса-Броди, а й на надіях щодо відновлення нафтопереробної галузі.
Основною зацікавленою особою в реалізації цього проекту є група "Приват", яка контролює всі задіяні в ньому нафтопереробні підприємства в Кременчуці, Надвірній і Дрогобичі. Голова правління "Укртранснафти" Олександр Лазорко також є вихідцем з дніпропетровської групи, раніше очолював заводи в Надвірній і Дрогобичі.
Інформ. DT.UA