UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Сім'я" заробила на нафтопродуктах 7 млрд грн

Контрабандні поставки імпортного бензину становили 1,262 млн т, або 31,6% від споживання. Контрабанда дизпалива оцінюється в 0,714 млн т (12,0% від споживання). Сумарний обсяг неврахованих поставок досягає майже 2 млн т нафтопродуктів.

Обсяг недоотриманих податків з бензину та дизельного палива у 2013 р. оцінюється в 7 млрд грн. Це видно з офіційних даних, які проаналізувало DT.UA. Виходячи з діючих ставок податків на нафтопродукти (акцизів і ПДВ), у 2013 р. Міндоходів недоодержало близько 5,245 млрд грн податків з бензину і 1,713 млрд грн - з дизельного палива.

За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, розміщеними на офіційному сайті відомства, споживання бензину у 2013 р. становило 3,985 млн т, дизельного палива - 5,947 млн т. При цьому на нафтопереробних заводах України було вироблено відповідно 0,963 млн т і 0,950 млн т бензинів і ДП.

Відсутній обсяг нафтопродуктів Україна компенсує за рахунок імпорту готових нафтопродуктів, який мав становити 3,022 млн т бензину та 4,997 млн т дизпалива відповідно.

Однак, за офіційними даними Міністерства доходів і зборів України, які DT.UA передало джерело у фіскальному відомстві, імпорт бензинів у 2013 р. становив 1,760 млн т, дизельного палива - 4,283 млн т.

Таким чином, контрабандні поставки імпортного бензину становили 1,262 млн т, або 31,6% від споживання. Контрабанда дизпалива оцінюється в 0,714 млн т (12,0% від споживання). Сумарний обсяг неврахованих поставок досягає майже 2 млн т нафтопродуктів.

Виходячи з діючих ставок податків на нафтопродукти (акцизів і ПДВ), 2013-го Міндоходів недоодержало близько 5,245 млрд грн податків з бензину та 1,713 млрд грн - з дизельного палива.

Проблема контрабанди нафтопродуктів в особливо великих обсягах і недоодержання держбюджетом величезних сум акцизів і ПДВ неодноразово порушувалася протягом 2013 р. Як раніше повідомляло DT.UA, це питання вийшло на рівень тодішнього прем'єра Миколи Азарова, який вказав главі фіскального відомства Олександру Клименку на персональну відповідальність за виконання затверджених показників зі сплати податків і зборів відповідно до показників закону про держбюджет на 2013 р.

У пояснювальній записці Міндоходів визнало, що за підсумками семи місяців
2013 р. без оподаткування на ринок надійшло близько 1 млн т нафтопродуктів, у результаті чого виконання завдань зі збору акцизу з нафтопродуктів до спеціального фонду держбюджету було забезпечено на 76% від плану. Говорячи про причини такої недоїмки, Міндоходів спробувало дезінформувати главу уряду, назвавши серед них падіння виробництва на українських НПЗ і "реалізацію через АЗС палива сумнівної якості".

Водночас серія розслідувань, проведених тижневиком DT.UA, показує, що основною причиною недоїмки паливних акцизів є поставки імпортних нафтопродуктів через систему ліцензійних митних складів компаній "Зовнітрансгаз", ПП "Фірма Армада-Плюс" і ДП "Петрол-Форвардинг", розташованих у Кіровоградській, Одеській та низці інших областей України. Ці нафтопродукти оформляються як транзитні або реекспортні (тобто без сплати акцизу й ПДВ), хоча потім реалізуються на внутрішньому ринку через компанію "Газ Україна-2020", яка входить у неформальну групу компаній СЄПЕК Сергія Курченка. "Газ Україна-2020" купує нафтопродукти через систему підприємств, що мають ознаки фіктивності, й формально не є імпортером цих нафтопродуктів.

DT.UA звернулося в Міністерство доходів і зборів України з офіційним запитом про обсяги поставок нафтопродуктів на ринок України та надходжень податків із них у 2013 р. Раніше на аналогічні запити видання "дохідне" відомство не відповідало.