UA / RU
Підтримати ZN.ua

Багато газу не буває, або Чому український видобуток газу не поспішає зростати?

Україна отримала рекордну кількість власного газу, але цього поки що замало для потреб економіки. Видобуток газу можна значно збільшити, але для цього необхідно створити певні умови: низькі податки, захист інвестицій, прості і зрозумілі правила гри на ринку. Натомість останні два роки в країні відбувається серйозне протистояння державних органів і газодобувних компаній, у тому числі державних. Усе це більше нагадує спроби переділу активів, ніж усвідомлену державну політику, спрямовану на збільшення газовидобутку. Тому ніхто не поспішає інвестувати в газовидобуток, і досягнення залишаються надто скромними.

Автор: Геннадій Кобаль

Україна отримала рекордну кількість власного газу, але цього поки що замало для потреб економіки. Видобуток газу можна значно збільшити, але для цього необхідно створити певні умови: низькі податки, захист інвестицій, прості і зрозумілі правила гри на ринку. Натомість останні два роки в країні відбувається серйозне протистояння державних органів і газодобувних компаній, у тому числі державних. Усе це більше нагадує спроби переділу активів, ніж усвідомлену державну політику, спрямовану на збільшення газовидобутку. Тому ніхто не поспішає інвестувати в газовидобуток, і досягнення залишаються надто скромними.

У першому півріччі 2016-го в Україні видобуто 10 млрд кубометрів газу. Це хороший показник: порівняно з аналогічним періодом 2015 р. видобуток зріс на 160 млн кубометрів, або на 1,7%. Позитивні результати забезпечили приватні видобувні компанії, точніше, дві з них.

Сьогодні у газодобувному секторі України спостерігаємо дві тенденції. По-перше, стабілізація видобутку монополіями "Укргазвидобування" і "Укрнафта". Поки що йдеться не про зростання, а тільки про призупинення падіння. По-друге, зниження темпів приросту у приватному секторі. Так, у 2014 р. видобуток приватних компаній збільшився на 27%, у 2015 р. - на 17, у першому півріччі 2016-го - на 14%. Причому в червні приватні компанії збільшили видобуток лише на 9%.

Така ситуація виглядає дещо неочікуваною, оскільки після зменшення рентних платежів удвічі з січня 2016 р. були сподівання, що газодобувна галузь знову стане привабливою для інвестицій, і приватні компанії швидко відреагують на поліпшення. Поки що цього не сталося.

У Кабміні висунули ідею наростити видобуток газу до 2020 р. до
27 млрд кубометрів. Паралельно в державній компанії "Укргазвидобування" заявляють про "програму 20/20", що передбачає збільшення видобутку до 2020 р. до 20 млрд кубометрів. Але реальних кроків у цьому напрямі поки не зроблено.

Державні активи "Укргазвидобування" та "Укрнафти"

Головною подією для найбільшої поки що державної газодобувної компанії ПАТ "Укргазвидобування" стало зменшення з 1 травня ставки рентних платежів з 70 до 50% і підвищення ціни закупівлі газу з 1590 до 4849 грн (без ПДВ) за тисячу кубометрів. Це хороша новина. Нагадаю: до квітня 2015 р. закупівельна ціна на газ державної та напівдержавної компанії становила 349 грн (без ПДВ) при ренті 20%.

Також урядом Порошенка-Гройсмана було підвищено ціну на газ для населення до 6879 грн за тисячу кубометрів. У Кабміні і НАК "Нафтогаз України" нову ціну називають "ринковою", хоча правильніше було б назвати її близькою або орієнтованою на ринкову. Очевидно, що різке збільшення ціни на газ матиме значні соціальні наслідки в країні. Тобто питання з економічної площини переноситься в політичну, і це спричинить тривалі негативні наслідки для газодобувної галузі, перш за все для державного ПАТ "Укргазвидобування".

Теоретично "Укргазвидобування" отримає цього року виручку в розмірі 63–64 млрд грн. Трохи більше половини компанія буде змушена заплатити у вигляді податків. Частина коштів піде на поточні витрати, але значну частину (близько 20 млрд грн) планується спрямувати на інвестиції, або капітальні витрати. Це дуже значна сума для компанії, адже ніколи за всю свою історію вона стільки коштів не інвестувала - їх просто не було.

З іншого боку, ситуація не така вже й оптимістична. З 1 травня минуло 2,5 місяця, гроші за газ від "Нафтогазу України" (який купує газ "Укргазвидобування") не надходять, і невідомо, коли вони будуть. Самому "Нафтогазу" потрібні кошти на закупівлю газу для закачування в підземні сховища. Разом з тим "Укргазвидобування" змушена платити податки, зарплати і інші видатки, а грошей на інвестиції не вистачає.

З початку року пробурено майже 30 свердловин, зараз у бурінні перебувають ще 50 свердловин. Серед значних проектів "Укргазвидобування" слід згадати тендер на проведення гідророзриву пласта на сто свердловин вартістю 540 млн грн. У червні компанію було заблоковано судом (арештовано її рахунки). Проте вона розпочала два тендери по 25 свердловинам кожен. Пізніше буде проведено тендери ще на 50 свердловин. Таким чином "Укргазвидобування" намагається обійти судову заборону.

Однією з найбільших проблем "Укргазвидобування" є стан бурового парку. З 60 бурових верстатів немає жодної сучасної бурової установки. В найкращому разі це модернізовані 10–15 років тому радянські бурові виробництва заводу "Уралмаш". Часткова модернізація полягає в заміні бурових насосів і двигунів, але і їх потрібно ремонтувати, оновлювати тощо. Застаріле обладнання є причиною частих аварій, а швидкість буріння в 3–5 разів нижча, ніж у приватних компаній, що використовують сучасне обладнання.

Щоб змінити ситуацію, потрібне сучасне обладнання. "Укргазвидобування" планує закупити нові бурові верстати - всього 20 сучасних бурових, ще стільки ж планують модернізувати. Але реалізувати ці плани доволі складно, купівля бурових обійдеться в близько 300–400 млн дол. Найреалістичніший сценарій - закупівля обладнання в рамках китайського державного кредиту. Зрозуміло, що обладнання теж буде китайським, і це не викликає великого ентузіазму від запланованої модернізації бурового парку.

У схожій ситуації перебуває компанія "Укрнафта", найбільший видобувник нафти. Після тривалого спаду у видобутку нафти і газу, вперше за останні вісім років можна говорити про стабілізацію видобутку. Порівняно з минулим роком видобуток "Укрнафти" суттєво знизився, але якщо взяти дані за останні чотири місяці, то можна побачити, що рівень видобутку стабілізувався, перш за все завдяки проведеним ремонтам свердловин. Що стосується буріння нових свердловин, то в першому кварталі 2016 р. компанія пробурила лише дві свердловини, а у другому кварталі буріння взагалі було призупинено.

Поточний фінансовий стан "Укрнафти" можна назвати катастрофічним, бо тільки пені і штрафи за прострочені податкові виплати становлять 1 млрд грн на квартал. В "Укрнафті" заявляють, що без проведення санації компанія збанкрутує. План санації має бути затверджений на загальних зборах акціонерів, однак провести їх поки що не вдається. Останні збори наглядової ради теж не відбулися, головним чином через відмову брати в них участь акціонерів групи "Приват". Збори акціонерів переносяться, а компанія втрачає дорогоцінний час.

Однак "Укрнафта" має доволі значний потенціал для розвитку видобутку нафти і газу. В компанії заявляють, що до 2025 р. збираються подвоїти видобуток нафти і збільшити на 50% видобуток газу. Для цього необхідно буде оновити сервісні підрозділи компанії, отримати нові ліцензійні ділянки, масово запровадити сучасні технології: горизонтальне буріння, гідророзрив пласта, колтюбінг тощо.

Яке майбутнє очікує компанії-монополії "Укргазвидобування" та "Укрнафта", прогнозувати складно. Обидві перебувають під сильним політичним тиском і постійною загрозою арештів рахунків.

Незалежні видобувники

Приватний сектор продовжив зростання. За перші шість місяців поточного року приватні компанії видобули понад 2 млрд кубометрів газу, що становить 20% усього видобутого в Україні газу. Це найвищий показник за всю історію. З 2012 р. частка незалежних компаній у загальному видобутку збільшилася вдвічі, з 10 до 20%. І це не враховуючи газу, видобутого в рамках договорів спільної діяльності "Укргазвидобування", а це ще 500 млн кубометрів, або 5% загальнодержавного видобутку.

Сьогодні видобуток газу в Україні здійснюють майже 50 приватних компаній і підприємств, але більшість з них - малі або навіть дрібні, що мають по одній-дві свердловини. На загальному тлі вирізняються дві найбільші компанії - "Нафтогазвидобування" (входить у структуру ДТЕК Ріната Ахметова) і Burisma Holdings (об'єднує шість видобувних компаній, найбільша з яких "Еско-Північ", групу пов'язують зі Злочевським). На них припадає дві третини всього приватного видобутку газу. Більш того, ці дві компанії забезпечують увесь приріст видобутку газу в країні.

"Нафтогазвидобування" за шість місяців видобула 780 млн кубометрів, що на 230 млн (41%) більше, ніж за відповідний період минулого року. Разом з тим починаючи з березня видобуток газу стабілізувався на рівні 4,3–4,4 млн кубометрів на добу.

Досить амбітні плани у Burisma Holdings, з початку року видобуток становить 540 млн кубометрів, приріст - 11%, а до кінця року обіцяють наростити видобуток на 50%. Нещодавно компанія закупила новий флот для проведення операцій з гідророзриву пласта. Цього року в планах - пробурити 20 нових свердловин.

Ще п'ять компаній можна віднести до групи середніх, серед них "Укрнафтобуріння", "Гео-Альянс", "Смарт-Холдинг" і "Полтавська газонафтова компанія". Решта компаній мають видобуток менш як 10 млн кубометрів на місяць.

"Укрнафтобуріння", третя за обсягами газодобувна компанія, розробляє Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище на Харківщині. У першому півріччі видобуто 154 млн кубометрів, це на 34 млн (28%) більше, ніж за відповідний період минулого року. Компанія підконтрольна групі "Приват", при цьому британська JKX володіє часткою у 10%. У планах "Укрнафтобуріння" на третій квартал - буріння нової свердловини глибиною 3600 м.

На четвертому місці компанія "Гео-Альянс" (Віктор Пінчук), що об'єднує дві видобувні компанії - "Природні ресурси" та "Східний геологічний союз". Загальний видобуток за шість місяців становить 116 млн кубометрів, падіння - 20%. "Гео-Альянс" має можливість для нарощування видобутку газу, планує буріння одразу двох свердловин на Луценківському і Макарцівському родовищах.

П'яте місце за обсягами видобутку посідає "Смарт-Холдинг" (належить Вадиму Новинському), до складу якого входять три видобувні компанії - Regal Petroleum, "Укргазвидобуток" і "Променергопродукт". З початку року "Смарт-Холдинг" збільшив видобуток на 12%, до 107 млн кубометрів.

Значні зміни відбуваються у "Полтавській газонафтовій компанії"(якою володіє британська JKX, але четверта частина компанії належить групі "Приват" Ігоря Коломойського). З травня генеральним директором ПГНК став американець Даніель Валк, який у 2006–2009 рр. працював в Україні в компаніях "Дніпроспецсталь" та "Інтерпайп". Д.Валк має досвід роботи у видобувній галузі, був засновником нафтової компанії Vista Tex Energy (США), яку успішно продав у 2014 р.

Нині ПГНК переживає не найкращі часи, підвищення ренти в серпні 2014 р. призвело до зупинки буріння. Компанія два роки не бурила нових свердловин, видобуток нафти і газу істотно знизився. Винятком можна назвати впровадження технології плунжер-ліфту на газовій свердловині №160 Молчанівського родовища. Технологію було реалізовано разом із компанією Weatherford, видобуток газу зі свердловини збільшився майже вдвічі. Також ПГНК завершила капремонт свердловини №132 на Ігнатівському родовищі, видобуток нафти збільшився з 40 до 800 бар./доба. Але головні сподівання на збільшення видобутку пов'язані з бурінням нових свердловин. У компанії сподіваються, що вже наступного року буде пробурено 20 свердловин. Для цього планують розвивати власний сервісний підрозділ.

Загалом у першому півріччі ПГНК знизила видобуток газу на 10%, до 91 млн кубометрів, і посідає шосте місце серед приватних видобувних компаній.

Найбільшою приватною газодобувною компанією на Заході України є "Горизонти" (Зиновій Козицький). Загальний видобуток з початку року - менш як 20 млн кубометрів, але вже у серпні заплановано введення в експлуатацію нового родовища, що дасть можливість значно наростити видобуток.

Тривале зростання газовидобутку в групі приватних компаній може навести на хибну думку про розвиток галузі. Це не так. Як було сказано вище, збільшення видобутку відбулося за рахунок лише двох компаній - "Нафтогазвидобування" і Burisma Holdings, решта учасників ринку або перебували у стані стагнації, або їх приріст був мізерним.

Замкнуте коло, або Про залежність незалежних видобувних компаній

Останні два роки були справжнім жахом для видобувних компаній. Підвищення ренти у серпні 2014 р. було початком "війни" уряду Яценюка проти приватних компаній, яка закінчилася лише 1 січня 2016 р., коли рентні ставки повернули до рівня початку 2014 р. Однак зменшення ренти на початку 2016-го практично не мало жодних помітних наслідків для ринку. Навпаки, зростання видобутку загальмувалося, зацікавлення з боку іноземних інвесторів як не було, так і немає, обсяги внутрішніх інвестицій мінімальні. Буріння ведуть 5 з 50 видобувних компаній.

Є проблеми з реалізацією газу. Надлишок газу можна оцінити в 50–60 млн кубометрів на місяць, або у 15–20% від видобутку. В червні НАК "Нафтогаз України" спробувала провести торги із закупівлі газу у приватних компаній, але невдало. На торги заявилися лише дві компанії, та й тих не влаштувала запропонована "Нафтогазом" ціна.

Представники приватних компаній кажуть, що зменшення ренти - це добре, але недостатньо для відновлення інвестицій у видобуток. Два роки тому ціна на газ в Україні становила 400 дол., зараз - 170 дол., у компаній просто немає власних коштів для серйозних проектів, а кредити ще довго будуть недоступні.

Надії на розвиток газового ринку після вступу в дію відповідного закону в жовтні 2015 р. виявилися марними. НАК "Нафтогаз України" продовжує займати монопольне становище на ринку, а законодавчі і регуляторні ініціативи цієї компанії тільки ускладнюють роботу іншим учасникам ринку.

Окремо треба сказати про проблеми видобувних компаній з державними органами. Державна фіскальна служба, Генеральна прокуратура, Служба безпеки України, Національна поліція, Держгеонадра, різноманітні суди - всі вони активно впливають на роботу видобувних компаній, як приватних, так і державних. За часів Януковича газодобувні компанії змушували переписувати на користь "сім'ї" 30–50% акцій (і, зрозуміло, прибутку) приватних видобувних компаній. Сьогодні роботу всіх видобувників ретельно перевіряють. Добре, якщо це не черговий переділ власності. За таких умов сподіватися на розвиток газового ринку марно, а Україна ще не скоро зможе забезпечити себе газом власного видобутку.