UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загроза блекаутів: чому під час відключень світла можуть бути проблеми зі зв’язком та інтернетом

Оператори та провайдери готуються до відключень.

Цієї зими Росія може знову спробувати залишити українців без світла і тепла. Під час тривалих відключень часто виникають проблеми з інтернетом та мобільним зв’язком.  Герман Богапов в статті «За місяць до зими: як подбати про автономність інтернету»  на ZN.UA пояснив, чому вони виникають і як можна їм запобігти.

Читайте також: Чи готові мобільні оператори до блекаутів - НКЕК здійснила перевірку

У компанії Vodafone пояснили, що робота мобільної мережі в умовах нестабільного електропостачання — це також форс-мажор для операторів. Адже робота базових станцій безпосередньо залежить від електроживлення. Так, вони оснащують усі об’єкти зв’язку резервним живленням, але батареї теж мають свою ємність і потребують тривалого часу на перезаряджання. В разі повторного відключення світла протягом доби вони просто не встигають зарядитись.

Очевидно, що забезпечити всі майданчики дизельними генераторними установками (ДГУ) неможливо, адже їх сотні лише в одній області. Навіть за наявності достатньої кількості генераторів жоден оператор не зможе власними силами одночасно доставити ДГУ до кожного майданчика та вчасно заправити. Крім того, багато об’єктів зв’язку розташовані на дахах, куди доставити й установити генератор неможливо.

Тому оператори також активно залучають партнерів до спільного використання стаціонарних ДГУ — це кропітка точкова робота, та вона дає змогу збільшити карту покриття на випадок відключень і покращити доступність сервісів.

На якість зв’язку також упливає навантаження на мережу — з відключенням світла всі мешканці масово переходять із домашнього Інтернету на мобільний. У мережі лавиноподібно зростає навантаження, що призводить як до зменшення швидкості для кожного споживача, так і до прискорення розрядження акумуляторних батарей базової станції.

Герман Богапов радить споживачам перевірити, чи фіксований інтернет-провайдер надає доступ до Інтернету, зокрема, під час відключень світла саме за технологією GPON (Gigabit Passive Optical Network), яка є більш енергонезалежною. Зараз послугами таких провайдерів користуються 2,7 мільйона українців. Такі мережі повністю забезпечені акумуляторними батареями, що можуть тримати живлення до 24 годин.

На жаль, доступність таких мереж залишається на низькому рівні — 37%. І критичною можна назвати ситуацію в Києві, де покриття мережі GPON становить лише 9%. Так склалося історично через використання застарілих технологій, оскільки мережі в столиці будувалися раніше.

Нагадаємо, віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів, як залишатися на зв’язку навіть під час блекауту. Для цього потрібно в першу чергу звернутися до оператора.