UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховний Суд виніс рішення, яке допоможе Рінату Ахметову поховати перший епізод справи Роттердам плюс - ЦПК

Судді фактично створили нові положення Кримінального процесуального кодексу.

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у складі суддів Ольги Булейко, Ігоря Іваненка та Сергія Фоміна виніс рішення, яке підіграє Рінату Ахметову та допоможе йому поховати перший епізод справи Роттердам+ на 18,9 млрд грн. Про це заявляють в Центрі протидії корупції.

"Переглядаючи рішення у звичайній справі щодо неятжкого злочину, судді вирішили зробити висновок для усіх інших справ "задля забезпечення єдності практики щодо застосування норм права у подібних правовідносинах". І якось так вийшло, що якраз саме такий висновок дуже вигідний для Ахметова. І з'явився він саме перед розглядом у ВАКС першого епізоду справи Роттердам+ на 18,9 млрд грн", - йдеться в повідомленні.

"Зрозуміло, шо адвокати тепер спробують закрити цю частину справи", - додали в ЦПК.

Що ж саме сказали трійка суддів:

"Якщо провадження закривалося прокурором і потім постанова про закриття скасовувалася Генпрокурором, керівником обласної чи окружної прокуратури, їх першими заступниками та заступниками, а у справі оголошувалася підозра, то час між винесенням постанови про закриття провадження до її скасування враховується у строки досудового розслідування", - йдеться в рішенні.

Як заявляють в Центрі протидії корупції, при цьому в Кримінальному процесуальному кодексі такі норми відсутні.

"Судді фактично створили нові положення кодексу на власний розсуд", - наголосили в ЦПК.

За таких обставин процес, вважають експерти, для слідства перестає бути передбачуваним, і, якщо враховувати висновок Верховного Суду, то в сотнях справ, де вищестоящим прокурором скасовувалися незаконні постанови про закриття справ, до строків тепер автоматично та заднім числом треба додавати дні чи навіть місяці, на які слідчий та прокурор не розраховували при організації розслідування.

"Виходить, що слідчі дії проводити в цей час було не можна, але строки йшли. Абсурд", - зазначають в ЦПК.

"Такий підхід очікувно може призвести до закриття багатьох справ через формальну і штучно створену причину: сплив строків. І станеться це виключно через позицію трійки суддів ВС, яку вони самі назвали "диференційованим" підходом. Не сумніваємося, що використовувати це будуть в багатьох справах, в тому числі, давно скерованих до суду. Зокрема, щодо першого епізоду Роттердам+", - наголосили також в Центрі протидії корупції.

Перший епізод справи Роттердам+ незаконно закривали чотири рази, і таке незаконне закриття щоразу скасовувалося: або судом, або вищестоящим прокурором.

"Останнє закриття Центр протидії корупції оскаржував в суді як заявник. Судовий розгляд цієї скарги тривав більше року і лише після судового процесу новообраний керівник САП скасував незаконне закриття справи. Якшо керуватися логікою суддів ВС, то весь цей строк тепер треба зарахувати у строки розслідування", - наголошують в ЦПК.

Читайте також: Хроніки зливу «Роттердам+»

Ну і ще декілька фактів, які наводить Центр протидії корупції: