UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Нацбанку оцінили вплив обстрілів Росії на стан енергетики України: яким буде дефіцит електроенергії

Через обстріли інфраструктури українцям знов доведеться жити в умовах дефіциту е/е в пікові години.

В Україні нові руйнування інфраструктури стали підставою для погіршення припущень щодо дефіциту електроенергії на 2024–2025 роки, повідомляє Національний банк України у Інфляційному звіті за квітень. Ризики подальших обстрілів енергетичної, видобувної та портової інфраструктури погіршують перспективи саме цих галузей.

Читайте також: Чи достатньо швидко розвивається збройова промисловість України? — NYT

Дефіцит електроенергії прямо відобразиться на ВВП: у 2024 році він знизиться на 0,6%, а в 2025 році – на 0,5%. Натомість вплив на ВВП меншого врожаю зернових у 2024 році буде незначним через переорієнтацію сільгоспвиробників на маржинальніші культури, зокрема, олійні.

Читайте також: Українська олія потіснила російську на ринку Туреччини

«Значні втрати капіталу, ринків збуту та робочої сили з початку повномасштабного вторгнення обумовили падіння потенційного ВВП. Розрив ВВП залишатиметься від'ємним через високу невизначеність на тлі безпекових ризиків, що пригнічують відновлення інвестиційної діяльності та споживчий попит, а також логістичні труднощі для експорту. Частина виробничих потужностей залишатиметься недозавантаженою навіть у повоєнний час через логістичні ускладнення, втрату ринків збуту та диспропорції на ринку праці», - вважають у Нацбанку.

Читайте також: Міністр АПК Сольський прокоментував земельну схему за його участю: «виграли і атовці, і держбюджет»

З огляду на теракти Росії проти енергетичної інфраструктури, НБУ прогнозує дефіцит електроенергії на рівні близько 5% у 2024–2025 роках, однак ризики нових руйнувань і відповідно вищих дефіцитів зберігаються.

Висока інтенсивність обстрілів Росією навесні призвела до значних втрат генеруючих потужностей теплових та гідроелектростанцій, а також енергомереж в окремих регіонах. Тому НБУ прогнозує значний дефіцит електроенергії у 2024–2025 роках. І розпочнеться він вже у другому кварталі 2024 року у зв’язку зі зниженням водопілля та потребою в ремонтах блоків АЕС. Надалі дефіцит електроенергії може збільшитися зі зростанням споживання влітку та в опалювальний сезон.

Читайте також: Війська РФ намагаються обстрілювати Україну вночі — речник Повітряних сил

Інтеграція енергосистеми України з європейською дає змогу залучати імпортну потужність в обсязі 1.7 ГВт (згідно з дозволом ENTSO-E), що наразі компенсує тимчасовий дефіцит генеруючих потужностей у пікові години споживання, а також для балансування енергосистеми. Однак через значні коливання споживання, у тому числі в сусідніх країнах, потужність імпорту, імовірно, буде меншою за максимальний обсяг. Крім того, можливості покриття імпортом обмежені через дисбаланси в мережах, зокрема низьку пропускну здатність в окремих регіонах через значні пошкодження. У 2024 році імпорт електроенергії становитиме 0,8 млрд дол, а в 2025 році – 0,6 млрд дол.

Читайте також: Міжнародна допомога скорочуватиметься у 2024-2025 роках – прогноз Нацбанку

Якщо не буде нових значних руйнувань, за оцінками НБУ, дефіцит електроенергії з урахуванням імпорту та частковим встановленням нових генеруючих потужностей становитиме 5–7% у середньому протягом 2024 року. Через нерівномірність споживання упродовж доби у пікові години дефіцит може сягати 25–30% та бути вищим в енергодефіцитних регіонах.

Дефіцит зберігатиметься й у 2025 році (у середньому 7% у першому кварталі та по 3% до кінця року).

Нагадаємо, Росія вже демонструє намір бити по енергетичній інфраструктурі України без обмежень: у ніч на 6 травня російські загарбники завдали авіаударів по енергосистемі Сумської області. Внаслідок ворожих обстрілів у населених пунктах трьох районів була відсутня електроенергія.