UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порти ЄС допомагають продавати російський СПГ — FT

"Перевалка" СПГ РФ у портах Європи для подальшої відправки в інші частини світу має важливе значення для Москви.

Більше п'ятої частини російського скрапленого природного газу, що надходить до Європи, відправляється в інші частини світу, і ця практика збільшує доходи Москви, попри зусилля ЄС обмежити їх у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну. Про це пише FT.

Читайте також: Війна РФ проти України стала “поворотним моментом” для споживання газу в Європі — МЕА

Хоча контракти на так звану перевалку російського СПГ заборонені у Великій Британії та Нідерландах, дані за 2023 рік свідчать про те, що дозволені партії російського газу регулярно перевантажуються з танкера на танкер у Бельгії, Франції та Іспанії, перш ніж відправляються покупцям на інших континентах. 

Такі перевантаження з судна на судно мають важливе значення для Росії, оскільки вона намагається якнайкраще використовувати свій “арктичний флот” танкерів. Перевалка зазвичай відбувається між російськими танкерами "льодового класу", які використовуються для перевезень між півостровом Ямал і північно-західною Європою, і звичайними танкерами для перевезення СПГ, які потім прямують в інші порти, дозволяючи російським суднам "льодового класу" після розвантаження повертатися на північ.

Порти Бельгії, Іспанії та Франції все ще отримують значні обсяги з проекту "Ямал СПГ", найбільшими акціонерами якого є другий за величиною виробник природного газу в Росії "Новатек", Китайська національна нафтогазова корпорація і французька енергетична компанія TotalEnergies.

За даними Інституту економіки, енергетики та фінансового аналізу (IEEFA), з 17,8 млрд кубометрів російського скрапленого природного газу, що надійшли до ЄС у період з січня по вересень цього року, 21% було перевантажено на судна, призначені для країн, що не є членами ЄС, зокрема, Китаю, Японії та Бангладеш.

Читайте також: Британія повністю припинила імпортувати російський СПГ

Зебрюгге в Бельгії та Монтуар-де-Бретань у Франції отримали найбільше російського СПГ з усіх портів ЄС у 2023 році.

На відміну від вугілля та нафти, російський газ не потрапив під санкції ЄС, але Єврокомісія заявила, що держави Союзу повинні відмовитися від викопного палива РФ до 2027 року. 

Аналітик IEEFA Ана-Марія Яллер-Макаревич зазначила, що, хоча обсяги перевалки СПГ в Європі впали після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, вони залишаються значними і, ймовірно, перебувають поза увагою. 

"ЄС не думає про це, коли говорить про заборону. Вони не беруть до уваги перевалку”, - сказала вона.

Колишній державний секретар Норвегії з питань енергетики і радник консалтингової компанії Eurasia Group Амунд Вік вважає, що уряди ЄС опинилися у скрутному становищі. За його словами, державам Союзу буде "важко виступати проти поставок російського СПГ в інші країни, якщо вони самі його використовують. 

Раніше ЄС імпортував 155 млрд кубометрів газу з Росії трубопроводами, що становило близько 40% від загального обсягу поставок. Щоб замінити цей газ, Союз значно збільшив імпорт скрапленого природного газу з таких країн, як США, Норвегія і Катар. Але ЄС також наблизився до рекордних обсягів поставок СПГ з Росії цього року.

Політики Союзу захищають продовження імпорту СПГ з Росії, пояснюючи це довгостроковими контрактами, укладеними ще до війни, розірвання яких змусить європейські компанії виплачувати компенсацію РФ. Наприклад, бельгійська газова компанія Fluxys має 20-річний контракт з “Ямал СПГ”, який закінчується у 2039 році.

Міністерство енергетики Бельгії повідомило про намір “вирішити цю проблему" і наразі збирає інформацію про ефективні підходи.

Читайте також: Заборона на імпорт діамантів та СПГ із РФ: Польща представила пропозицію щодо нового пакету санкцій ЄС — ЗМІ

"Ми усвідомлюємо важливість пошуку шляху, який не поставить під загрозу безпеку постачання на європейському континенті", - додав представник Міністерства.

Fluxys заявила, що оскільки газ не перебуває під санкціями, "жодному клієнту не може бути законно відмовлено в доступі" до її СПГ-терміналу. 

Міністерство енергетики Франції зазначило, що не планує перешкоджати перевалці російського СПГ у французьких портах. 

"Франція і Європа значно зменшили свою залежність від споживання російського газу, диверсифікувавши джерела постачання", - додав речник Міністерства.

Але чиновники ЄС неодноразово висловлювали занепокоєння з приводу обсягів російського СПГ, що надходить до країн Союзу. 

"Ми можемо і повинні скоротити поставки російського СПГ, щоб повністю їх припинити", - заявила у вересні єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон.

У грудні політики мають узгодити правила, які дозволять країнам ЄС перешкоджати доступу російських і білоруських операторів до газової інфраструктури Союзу.

Читайте також: Німеччина домовилася з Нігерією про постачання СПГ 

Раніше повідомлялося, що США націлились на здатність Росії експортувати скраплений природний газ (СПГ). На початку листопада Державний департамент оголосив про санкції проти нового російського проекту, відомого як "Арктик СПГ 2", фактично заблокувавши країнам Європи та Азії можливість купівлі газу з цього проекту, який передбачає початок видобутку наступного року.

Хоча США та їхні союзники і раніше запроваджували санкції проти російських енергетичних проектів у відповідь на війну проти України, це перший випадок, коли обмеження безпосередньо торкнулися поставок СПГ.