НАЕК «Енергоатом» у період з 11 по 18 серпня 2022 року поставив румунській компанії «A+++ STREAM ENERGY AND GAS SA» 7858 МВт-год енергії на загальну суму 3,61 мільйона євро, з яких покупець сплатив лише 1,13 мільйона євро і на цьому все. Проблему із рештою заборгованості близько 2,48 млн євро компанія вирішує досі.
Як зазначили джерело ZN.UA, сумнівність компанії-покупця була очевидною усім на ринку, а контракт з «Енергоатомом» (див. скріни) взагалі був чи не єдиною підприємницькою активністю цієї фірми. Тому головне питання в тому, чи свідомо НАЕК пішов на угоду з шахраями (що передбачало б злий умисел), чи несвідомо (що є неприпустимими безглуздям для компанії такого рівня).
Розголосу в Україні історія не набула, але румунські медіа висвітлювали її доволі детально.
Так, 5 серпня 2022 року Енергоатом, через свою дочірню компанію «Енергоатом Трейдинг», уклала угоду про експорт електроенергії в Румунію з місцевим приватним трейдером і постачальником, який отримав профільну ліцензію від Національного органу регулювання енергетики в Румунії (ANRE) лише за дев'ять місяців до цього, у листопаді 2021 року. Угода передбачала постачання електроенергії до українсько-румунського кордону протягом серпня 2022 року в максимальному обсязі до 44 640 МВт-год за ціною 609 євро/МВт-год.
У лютому 2023 року, зрозумівши, що повної оплати точно не буде, «Енергоатом» поскаржився на контрагента в Арбітражний суд Стокгольмської торгової палати й у серпні минулого року отримав рішення, яким «A+++ STREAM ENERGY AND GAS SA» зобов’язали виплатити НАЕК загалом майже 3 мільйони євро (заборгованість по оплаті за поставлену енергію плюс відсотки, штрафні санкції та арбітражні витрати).
Однак перед виголошенням арбітражного рішення, у травні 2023 року «A+++ STREAM ENERGY AND GAS SA» подала заяву про банкрутство в Румунії. Місцевий суд прийняв цю заяву наступного місяця, у червні. Наразі тривають суди про визнання рішення Стокгольмського арбітражу в Румунії, що дозволило б «Енергоатому» хоча б долучитися до пулу кредиторів збанкрутілої компанії. Щоправда це навряд чи дозволить погасити хоча б частину боргів.
«A+++ STREAM ENERGY AND GAS SA» - типова «схемна» компанія, що неодноразово міняла види діяльності (від адміністрування веб-сайтів до енерготрейдингу), директорів та назви. Показово, що наприкінці липня 2022 року, тобто незадовго до підписання контракту на імпорт енергоресурсів від НАЕК «Енергоатом», контроль (80% акцій) над «A+++ Stream Energy And Gas SA» перебрав українець з румунським громадянством Юріє Тагільцєв, який став одноосібним керівником компанії без персоналу.
Як НАЕК «Енергоатом» перевіряв контрагента перед угодою на мільйони євро і чи перевіряв взагалі - головна інтрига в цій історії.