UA / RU
Підтримати ZN.ua

Екоактивісти вважають добудову двох блоків ХАЕС ризикованим економічно і екологічно, рішенням

Викликає стурбованість ефективність системи охолодження одночасно чотирьох блоків

Природоохоронні організації опублікували спільну заяву щодо відмови від добудови Хмельницької АЕС. Ключова вимога екоорганізацій – використання в ньому російського обладнання та загрозу енергетичній безпеці. Раніше уряд підтримав законопроєкт про добудову енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС, які матимуть тип ВВЕР-1000 і працюватимуть на американському ядерному паливі. Водночас екоорганізації вважають такі плани небезпечними і такими, що містять значні ризики.

Читайте також: «Енергоатом» та Westinghouse підписали угоду про будівництво двох енергоблоків ХАЕС

“Законопроєкт про будівництво енергоблоків не враховує поточний стан споруд, які були побудовані ще в 1980-х роках і залишалися незавершеними понад 30 років. Немає також оцінки впливу на довкілля, як це передбачено законом. Відсутність прозорої інформації про плани модернізації та адаптації існуючих об’єктів, а також про стан конструкцій та компонентів, які залишалися без належного обслуговування протягом тривалого часу, підвищує ризики проєкту. Особливу стурбованість викликає питання безпеки в умовах військового конфлікту, оскільки Україна посідає лише 30-е місце з 45 країн за Індексом ядерної безпеки”, – повідомляє один із підписантів заяви – Центр екологічних ініціатив “Екодія”.

На думку представників громадського сектору, оцінка будівництва у 1,7 мільярда євро може бути нереалістичною. “Наприклад, вартість спорудження енергоблоку Фламанвіль-3 у Франції зросла з 3,2 до 12,4 мільярда євро з 2007 року, і проєкт досі не завершений. Подібні проблеми спостерігаються і на АЕС Моховце у Словаччині”, – наводять приклад екологи.

Нинішній проєкт добудови ХАЕС залежить від обладнання російського походження з недобудованої болгарської АЕС “Белене”. “Очікується, що в червні будуть результати переговорів між Україною та Болгарією про закупівлю цього обладнання”, – зазначено в інформації.

Викликає стурбованість і ефективність системи охолодження одночасно чотирьох блоків АЕС. В цілому підписали заяву 19 природоохоронних організацій. Вони закликають український парламент не ухвалювати законопроєкт про будівництво енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС.

Раніше повідомлялось, що на Хмельницькій АЕС також розпочинається підготовка до зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за технологією відомої американської компанії Westinghouse АР1000. Це відбувається паралельно з добудовою третього енергоблоку станції. Як повідомляє “Енергоатом”, на будівельному майданчику станції почалися роботи з будівництва градирень – водяних охолоджувачів – майбутніх енергоблоків.