UA / RU
Підтримати ZN.ua

Добровільне скорочення споживання електроенергії могло б стабілізувати енергосистему: що заважає

Зараз енергосистема України розбалансована й дефіцитна, особливо ввечері. 

Ледь не щоденні заклики до ощадливого використання електроенергії (особливо в години пікових навантажень) мало впливають на споживачів А попереду нас чекають не тільки літні та осінні пікові навантаження, а й зима. Які заходи допоможуть нам хоча б зменшити аварійні відключення? В цьому питанні докладно розбирались Вадим Башта та Сергій Следзь у статті «Вартість кіловата: як вижити в умовах бракуу енергетичних потужностей» на сайті ZN.UA.

Читайте також: Ситуація в енергетиці залишається складною. Попри ремонти 24/7, в енергосистемі зберігається значний дефіцит – Шмигаль

Добровільне скорочення споживання електроенергії хоча б на 20% допомогло б стабілізувати роботу української енергосистеми, але Державна інспекція енергетичного нагляду вважає, що «стан впровадження заходів з енергозбереження в країні є вкрай недостатнім, а в житлово-комунальному господарстві — критичним».

Наразі енергосистема України розбалансована й дефіцитна, особливо ввечері. «Укренерго» включає аварійне споживання від європейських мереж. І це при тому, що сотні тисяч помешкань позбавлені електропостачання.

На виховання відповідального споживача (як у країнах ЄС, де справжній енергетичний патріотизм напрацьовувався десятиріччями) у нас немає достатньо ні часу, ні коштів. Тому, крім закликів до ощадливого споживання, доведеться запроваджувати й матеріальні стимули. Фактично країна стоїть перед вибором: або жити в умовах постійних аварійних (не віялових) відключень, або в короткий термін навчитися споживати відповідально. І це стосується як компаній, так і споживачів-фізичних осіб.

Читайте також: Двотарифний лічильник: як він допоможе зменшити суму у платіжці за світло

І якщо юридичні особи сплачують за ринковим тарифом і їм при цьому час від часу відключають електроспоживання, то фізичні особи відключаються від електрики примусово лише в крайньому випадку, хоча сплачують за неї за доволі помірними тарифами (нічний тариф удвічі менший для тих, хто має двозонні лічильники).

Раніше ми писали про те, що вартість комунальних послуг, зокрема імовірна нова вартість електроенергії неодноразово розглядалась експертами та коментувалась представниками влади. Уряд схвалив рішення щодо ключових тарифів.