UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Китаї вичерпується робота для консалтингових компаній США на тлі посилення антишпигунського законодавства — FT

Bain, BCG та McKinsey перенесли дати початку набору нових співробітників аж на 2025 рік.

Провідні американські консалтингові компанії намагаються залучити бізнес у Китаї до співпраці, оскільки рейди навколо питань національної безпеки у країні на тлі розширення закону про боротьбу зі шпигунством відлякують місцевих клієнтів, а глобальні інвестори відмовляються від укладання угод. Про це пише FT.

Консалтингова компанія Bain просить нових співробітників у Китаї почекати до 2025 року, щоб розпочати роботу, тоді як приблизно половина співробітників McKinsey не має оплачуваних клієнтських проектів. За словами півдюжини людей, близьких до компаній, китайська команда Boston Consulting Group проводить стратегічні сесії щодо того, як зупинити занепад бізнесу.

У травні державні служби безпеки Китаю заявили, що розслідують діяльність галузі на предмет загрози національній безпеці після того, як провели обшуки в шанхайському офісі Bain і компанії Capvision, яка спеціалізується на налагодженні зв'язків між управлінськими консультантами та інвесторами з мережею, що складається з 450 тисяч експертів.

Не маючи достатньо роботи для своїх чинних команд, усі три провідні американські фірми з управлінського консалтингу відкладають дати початку роботи нових співробітників, залишаючи консультантів, що приходять, відточувати свої навички, здобувати додатковий ступінь або подорожувати, поки вони чекають.

Коли BCG в Китаї не змогла виправдати прогнози щодо внутрішніх доходів у першому півріччі, керівники почали розробляти стратегію щодо того, як повернути власний бізнес у другому півріччі, кажуть співробітники групи.

McKinsey також бореться за нові проекти, оскільки багато співробітників працюють над пропозиціями або іншою роботою, яка не може бути оплачена клієнтами, розповіли три особи, близькі до фірми. 

"Працювати в китайському офісі McKinsey - це все одно, що перебувати на кораблі, що тоне", - сказав один із молодших консультантів.

Читайте також: Китай проводить «антишпигунські рейди» проти іноземних консалтингових компаній — The Guardian

У McKinsey повідомили Financial Times, що в Китаї у них є "солідний клієнтський і рекрутинговий конвеєр". BCG не відповіла на запити про коментарі.

Три старші консультанти американських фірм сказали, що транскордонна діяльність раніше була основним рушієм попиту, тому зниження іноземного інтересу до Китаю разом із внутрішнім поворотом країни призвело до скорочення бізнесу.

Консультанти зазначили, що найсильніше це позначилося на компанії Bain, яка нещодавно перенесла дату початку прийому на роботу нових співробітників на 2025 рік. Раніше цього року група запропонувала добровільну шестимісячну відпустку китайським співробітникам, які, за словами двох осіб, близьких до компанії, все одно отримають частину своєї зарплати за час відпустки.

Боротьба консалтингових компаній відбувається на тлі зростання геополітичної напруженості між США і Китаєм, а також підвищеної пильності Пекіна до можливого шпигунства. У квітні антишпигунське законодавство Китаю було розширено з державних таємниць і розвідувальних даних до будь-яких "документів, даних, матеріалів або предметів, пов'язаних із національною безпекою та інтересами".

У квітні китайські органи державної безпеки відвідали штаб-квартиру Bain у Китаї, конфіскувавши пристрої та допитавши співробітників про попередній консалтинговий проект. Чотири особи, поінформовані про розслідування, заявили, що китайські органи перевіряли конфіденційну інформацію, передану компанії Bain зовнішнім експертом, найнятим через Capvision.

Китайська команда Bain найняла експерта, який працював на державному підприємстві, для проекту з оцінки потенційного розміру ринку. Троє людей сказали, що це був проект, пов'язаний із напівпровідниками для південнокорейської компанії.

Деякі китайські клієнти тепер неохоче користуються послугами Bain. 

Групи приватних інвесторів, які часто звертаються до консультантів для проведення комплексної перевірки об'єктів придбання, також відмовляються від інвестицій у Китай.

"Клієнти кажуть, що ми більше не можемо працювати з американськими консалтинговими фірмами", - сказав один із керівників американської консалтингової компанії. 

За його словами, деякі державні групи почали запитувати про наймання їхньої фірми через третіх осіб, а інші запитували, де зберігаються їхні дані.

Коментуючи чутки про те, що Bain і McKinsey розглядають можливість повного виходу з Китаю, Bain заявила, що фірма не планує йти з країни. У McKinsey сказали, що також залишаються у Китаї.

5 липня партійний секретар району Шанхаю Юй Йонг, де розташований офіс Bain, відвідав компанію, щоб висловити підтримку. 

"Район Цзін'ань ставить компанії на перше місце і, як завжди, буде добре виконувати свою роботу з надання послуг і працювати над створенням першокласного бізнес-середовища, що сприятиме їхньому розвитку", - сказав Юй, згідно з повідомленням Bain у соціальних мережах.

Читайте також: Регуляторні органи Китаю зустрілися з глобальними інвесторами, намагаючись зміцнити довіру іноземних компаній

Раніше США попередили про ризики на тлі нового закону Китаю про боротьбу зі шпигунством, заявивши, що американські та інші іноземні компанії в країні можуть зіштовхнутися зі штрафними санкціями з боку китайської влади за звичайну ділову діяльність.

За даними ЗМІ, влада Китаю проводить цілеспрямовані розслідування щодо шпигунства проти іноземних консалтингових компаній, які працюють в країні після нещодавніх обшуків в офісах кількох міжнародних фірм. Посилюються підозри до іноземних фірм, а також китайських компаній, які працюють у сфері юридичного аудиту та бізнес-досліджень.