UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Китаї триває розслідування щодо глави Міноборони за підозрою в корупції — FT

Це вже третій поспіль чинний або колишній міністр оборони країни, який опинився під слідством за підозрою в корупції.

За словами чинних і колишніх американських чиновників, у Китаї триває розслідування щодо міністра оборони Дун Цзюня у зв'язку з черговим корупційним скандалом, який зачепив верхівку Народно-визвольної армії (НВАК), повідомляє FT.

Читайте також: Китай співпрацюватиме з новою адміністрацією США – Сі Цзіньпін

Адмірал Дун Цзюнь був призначений на посаду глави Міноборони в грудні 2023 року після того, як його попередника звільнили за корупцію.

Дун став третім поспіль чинним або колишнім міністром оборони Китаю, який опинився під слідством за підозрою в корупції. Він замінив генерала Лі Шанфу, якого звільнили після семи місяців перебування на посаді. Обидва були призначені лідером країни Сі Цзіньпіном. 

Лі свого часу змінив на посаді глави Міноборони Вей Фенхе — який також був під слідством у справі про корупцію після того, як пішов у відставку.

Американський чиновник розповів, що Сі проводить хвилю розслідувань у НВАК. Наразі деталі звинувачень у корупції, з якими зіштовхнувся Дун, невідомі.

Колишній аналітик ЦРУ Крістофер Джонсон вважає, що ця ситуація викликає питання про те як Сі обирає міністрів оборони. 

“У 2018 році Сі порушив традицію, призначивши на цю посаду Вея з ракетних військ НВАК замість генерала армії. У випадку з Дуном, військовослужбовцем ВМС, Сі запевнили, що після чотиримісячної перевірки кандидатура не викликала жодних сумнівів. Тож Сі залишається тільки гадати, який куточок НВАК не є корумпованим”, - зазначає Джонсон.  

Американські офіцери й чиновники припускають, що розслідування у межах НВАК підривають довіру Сі до його армії і ставлять питання про те, чи зможе вона розвинути потенціал для вторгнення на Тайвань до 2027 року.

На відміну від ролі міністра оборони в уряді США, міністр оборони в Китаї не є найвпливовішою військовою фігурою в системі, яку очолюють заступники голови Центральної військової комісії. Втім китайський глава Міноборони є міжнародним обличчям НВАК.

Читайте також: Китай захищатиме свої інтереси на Корейському півострові — Сі Цзіньпін

Відколи Сі прийшов до влади у 2012 році, він розпочав широкомасштабну антикорупційну кампанію серед членів Комуністичної партії й урядовців, однією з головних цілей якої стала НВАК. 

Чергове розслідування свідчить про те, що Сі розширює боротьбу з корупцією в армії. На додаток до звільнення двох попередників Дун Цзюня, китайський лідер раніше звільнив ще двох високопоставлених офіцерів із ракетних військ НВАК, які здійснювали нагляд за програмою ядерних озброєнь.

У 2022 році Сі також звільнив Цинь Гана, який був міністром закордонних справ, після повідомлень про позашлюбний зв'язок дипломата в США.