UA / RU
Підтримати ZN.ua

Центральноамериканський парламент забрав у Тайваню статус постійного спостерігача, надавши його Китаю — Reuters

Пекін збільшив вплив у Центральній Америці.

Центральноамериканський парламент проголосував за виключення Тайваню з-поміж постійних спостерігачів, надавши цей статус Китаю, зростання економічного впливу якого в Латинській Америці все більше ізолює Тайбей. Тайвань мав статус постійного спостерігача у Центральноамериканському парламенті понад два десятиліття, повідомляє Reuters

Центральноамериканський парламент (PARLACEN), до якого входять Домініканська Республіка, Гватемала, Гондурас, Нікарагуа та Сальвадор, зібрався у столиці Нікарагуа Манагуа, де місцеві законодавці запропонували надати відповідний статус Китаю, який претендує на Тайвань як на власну територію.

Міністерство закордонних справ Тайваню заявило, що вирішило негайно вийти з PARLACEN в інтересах захисту "національної гідності", і засудило те, що воно назвало спробами Китаю придушити міжнародну участь острова.

У своїй заяві PARLACEN послався на те, що ООН у 1971 році виключила Тайвань на користь Пекіна, наголосивши, що острів вважається "провінцією материкового Китаю, що позбавляє його права брати участь у міжнародних відносинах як незалежна країна".

Читайте також: Глава Міноборони Китаю застеріг від "гри з вогнем" навколо Тайваню

Пекін розширив вплив у Центральній Америці: за останні роки члени PARLACEN Нікарагуа, Сальвадор, Гондурас, Панама і Домініканська Республіка розірвали дипломатичні зв'язки з Тайванем.

Гватемала, найбільш густонаселена країна Центральної Америки, є єдиним членом PARLACEN, яка досі має офіційні відносини з островом.

Американські сенатори демократ Тім Кейн і республіканець Марко Рубіо, які очолюють підкомітет Сенату США з міжнародних відносин у справах Західної півкулі, засудили це рішення PARLACEN..

"З 1999 року Тайвань виступає сильним партнером у ролі постійного спостерігача в Центральноамериканському парламенті, заохочуючи належне управління та економічний розвиток у нашій півкулі", - йдеться у спільній заяві сенаторів.

Сенатори також звинуватили Китай у підриві демократії, перешкоджанні регіональному зростанню і численних порушеннях прав людини, в тому числі проти уйгурів у регіоні Сіньцзян. Пекін рішуче заперечує будь-які порушення в Сіньцзяні. 

Беліз і Парагвай також зберігають офіційні відносини з Тайванем, хоча американські чиновники вважають, що Парагвай може стати наступною країною, яка змінить свою лояльність на користь Китаю.

Читайте також: США закликали Китай припинити військовий тиск на Тайвань

Раніше повідомлялося, що Гондурас розірвав дипломатичні відносини з Тайванем та встановив із Китаєм.  Гондурас є дев'ятим дипломатичним союзником, якого Тайбей втратив на користь Пекіна з моменту вступу на посаду президента острова Цай Інвень, яка виступає за незалежність, у травні 2016 року.

Китай і Тайвань ведуть боротьбу за дипломатичне визнання відтоді, як вони розділилися на тлі громадянської війни в 1949 році, і Пекін витрачає мільярди на те, щоб отримати визнання своєї політики «одного Китаю».

Читайте також: Уряд Тайваню готує рекордний оборонний бюджет на 2024 рік 

Зараз Тайвань має офіційні дипломатичні відносини лише з 13 державами, здебільшого з країнами, що розвиваються, в Центральній Америці, Карибському басейні та Тихоокеанському регіоні.

Попри китайську кампанію ізоляції, Тайвань зберігає міцні неформальні зв'язки з більш ніж 100 іншими країнами, найважливішими з яких є Сполучені Штати. США не мають дипломатичних відносин з Тайванем, але вважають Тайбей важливим партнером в Індо-Тихоокеанському регіоні та виступають проти спроб Пекіна змінити статус-кво.