UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тайвань занепокоєний, що збільшення військової активності Китаю біля острова може спричинити випадкове зіткнення 

Ситуація “може вийти з-під контролю”, кажуть в Міноборони Тайваню. 

Збільшення частоти військової активності Китаю навколо Тайваню останнім часом підвищило ризик того, що події "вийдуть з-під контролю" і спричинять випадкове зіткнення. Про це сказав у суботу, 23 вересня, міністр оборони острова Чіу Куо-ченг, повідомляє Reuters.

Тайвань заявив, що протягом останніх двох тижнів поблизу острова були зафіксовані десятки винищувачів, безпілотників, бомбардувальників та інших літальних апаратів, а також військові кораблі і китайський авіаносець Shandong.

Читайте також: Китай запровадить санкції проти двох американських компаній за продаж зброї Тайваню

Китай вважає Тайвань своєю територією і за останні роки провів багато подібних навчань навколо острова, прагнучи заявити про свої претензії і чинити тиск на Тайбей.

"Ми дуже стурбовані цим”, - сказав глава Міноборони острова, відповідаючи на запитання, чи існує ризик того, що випадковий інцидент може спричинити ширший конфлікт.

Він додав, що військові кораблі з південного і східного театрів військових дій Китаю маневрують біля східного узбережжя Тайваню.

"Ризики діяльності, пов'язаної з літаками, кораблями і зброєю, зростатимуть, і обидві сторони повинні звернути на це увагу", - наголосив Чіу.

Китай не коментував навчання навколо Тайваню.

Читайте також: Китайська блокада Тайваню, швидше за все, зазнає невдачі — представник Пентагону 

Чіу каже, що коли Shandong вийшов у море, про що Тайвань вперше повідомив 11 вересня, він діяв як "протиборча сила" на навчаннях. Речник міністерства Су Ліфанг додав, що "атакувальною силою" були військові Східного командування Китаю, які імітували сценарій бою.

Традиційне військове планування Тайваню на випадок потенційного конфлікту полягає у використанні гірського східного узбережжя, особливо двох основних авіабаз, як місця перегрупування і збереження своїх сил, оскільки воно не межує безпосередньо з Китаєм, на відміну від західного узбережжя острова.

Але Китай дедалі частіше грає м'язами біля східного узбережжя Тайваню і загалом демонструє свою здатність діяти далеко від власного узбережжя.

Зазвичай Пекін проводить широкомасштабні навчання з липня по вересень.

У суботу, 23 вересня, Міноборони Тайваню заявило, що Китай значною мірою згорнув свої навчання, повідомивши, що за попередні 24 години воно зафіксувало лише два китайські літаки, які маневрували у зоні ідентифікації протиповітряної оборони острова.

Тайвань неодноразово заявляв, що зберігатиме спокій і не буде нагнітати ситуацію, але не допустить "повторних провокацій" з боку Китаю, чиї сили досі не входили в територіальні води і повітряний простір острова.

Читайте також: Тайвань продовжує фіксувати військові літаки Китаю у зоні ідентифікації ППО острова

Китай уже давно застосовує до острова політику «батога і пряника», погрожуючи йому перспективою військових дій і водночас звертаючись до тих, хто, на його думку, схильний підтримати точку зору Пекіна.

Зокрема, уряд Тайваню очікує, що Китай спробує втрутитися у вибори на острові в січні, незаконно фінансуючи прихильних до Пекіна кандидатів. Також не виключається можливість застосування Китаєм сили для захоплення Тайваню.