Візит лідера Китаю Сі Цзіньпіна до Європи на наступному тижні може оголити розбіжності всередині Євросоюзу щодо відносин з Пекіном – перш за все у сфері торгівлі, повідомляє агентство Reuters, нагадуючи, що Сі їде до Франції, Сербії та Угорщини в той час, коли ЄС погрожує вдарити по китайській індустрії електромобілів і зеленій енергетиці через величезні урядові субсидії виробникам в Китаї, що дає їм несправедливу перевагу.
«В умовах, коли економіка Китаю стикається зі зустрічними вітрами, а США закриваються для китайських фірм, Європейський Союз може мати певні важелі впливу на Пекін. Але 27 членів ЄС не мають чіткої узгодженої позиції, що підриває їхню здатність формувати мислення стосовно Китаю, кажуть аналітики. Візит затьмарює європейське занепокоєння з приводу підтримки Китаєм воєнної економіки Росії через два роки після початку військової кампанії в Україні», – зазначає Reuters.
За словами Матьє Дюшателя, старшого наукового співробітника Інституту Монтеня, метою Сі буде нейтралізація порядку денного економічної безпеки ЄС, в тому числі загроз введення мит. Він досягатиме цього шляхом використання внутрішніх розбіжностей.
«Існує дуже сильний елемент «розділяй і володарюй». Це не приховано, а на виду», – сказав Дюшатель про стратегію Китаю щодо Європи.
«Відкрився тривожний розрив між німецькою позицією щодо Китаю, з одного боку, і позицією французів і Європейської комісії, з іншого. У Парижі та Брюсселі просто спостерігається більша готовність протистояти Пекіну на торговому фронті, ніж у Берліні», – сказав Ноа Баркін, старший радник Rhodium Group і уважний спостерігач за відносинами між ЄС і Китаєм.
Спостерігачі вважають, що вибір Сі на користь Сербії та Угорщини був зроблений з метою зближення двох європейських країн, які є проросійськи налаштованими і є великими одержувачами китайських інвестицій, в тому числі фінансової допомоги для затримки проекту будівництва залізниці, що з'єднує їхні столиці.
Китайські аналітики вважають, що Сі може використати свою зупинку в Белграді, яка збігається з 20-ю річницею бомбардування НАТО китайського посольства в цій країні, для того, щоб розіграти антиНАТОвський порядок денний Китаю.
Нагадаємо, Китай надає величезні економічні ресурси для відновлення військового потенціалу Росії, що ставить під загрозу відносини Пекіна з ЄС.
Європа вже почала демонструвати, що готова до жорстких дій проти Пекіна та посилює боротьбу з підтримкою Китаєм компаній, які завдають шкоди європейським конкурентам. На думку Bloomberg, Сі Цзіньпін їде у турне Європою для того, щоб вбити клин між Європою і США.