UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сі Цзіньпін і Путін досі залишаються близькими друзями: у чому секрет? — POLITICO

Їхня чоловіча дружба почався з горілки та бутербродів десять років тому. 

Перебуваючи із державним візитом у Москві цього тижня, президент Китаю Сі Цзіньпін робить це всупереч потужном міжнародному тиску. Владімір Путін, людина, яку Сі колись назвав своїм «найкращим, найближчим другом», щойно став найбільш розшукуваним військовим злочинцем у світі пише POLITICO.

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна за його ймовірну роль у незаконному переселенні українських дітей на територію Росії. Але це не зупиняє Сі, який цього місяця порушив норми Комуністичної партії та формально забезпечив собі третій термін на посаді лідера Китаю.

Але чому лідер Китаю такий сповнений рішучості підтримувати Путіна, незважаючи на неминучу негативну реакцію, у той час, коли Захід дедалі більш підозріло ставиться до військових цілей Пекіна — і уважніше, ніж будь-коли, стежить за китайськими компаніями, такими як TikTok?

Для початку, світогляд Пекіна вимагає залишатися стратегічно близьким до Росії: на думку лідерів Пекіна, США блокують шлях Китаю до світового лідерства за підтримки європейських урядів, тоді як більшість його власних географічних сусідів — від Японії та Південної Кореї до В’єтнам та Індія – дедалі більш скептично налаштовані, аніж підтримують це.

«Китайський народ не піддасться на погрози. «Паперові тигри», такі як США, точно не зможуть загрожувати Китаю», — йдеться в коментарі китайського державного інформаційного агентства «Сіньхуа» напередодні поїздки Сі до Росії. У цій же статті Вашингтон піддано критиці за погрози ввести санкції проти Китаю, якщо той надасть Росії зброю для вторгнення в Україну. 

«Що більше США хочуть розгромити дві супердержави — Китай і Росію — то ближче Китай і Росія спираються один на одного», — вважає автор.

Це погляд, який збігається з риторикою Кремля. 

«Вашингтон не хоче, щоб ця війна закінчилася. Вашингтон хоче і робить усе для продовження цієї війни. Це видима рука США», – заявив речник Путіна Дмітрій Пєсков раніше цього місяця.

10-річний броманс

Щоб зрозуміти прихильність Сі до Путіна, незважаючи на те, що економіка Китаю надзвичайно переплетена із Заходом, аналітики кажуть, що важливо не лише брати до уваги бачення Пекіном майбутнього, але й розуміти спільну історію лідерів Китаю та Росії.

«Різниця у віці всього шість місяців. Обидва їхні батьки воювали у Другій світовій війні… Обидва чоловіки мали труднощі в юності. У обох є дочки. І обидва вони дедалі більше схожі на імператора та царя, однаково одержимі кольоровими революціями», — пояснює старший науковий співробітник Фонду Карнегі і експерт з російсько-китайських відносин Олександр Габуєв

Їхній [blink title="броманс" headinfo="броманс"] (від англійських слів bro (бро, просторічна форма brother - брат) і romance (романтика) — це надзвичайно тісні, прихильні, чоловічі стосунки, що перевищують межі звичайної дружби, і відрізняються особливо високим рівнем емоційної близькості[/blink], як висловився Габуєв, почався в 2013 році, коли Сі зустрівся з Путіним наприкінці саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва на Балі — у день народження Путіна.

За розповідями двох, присутніх на імпровізованій вечірці з нагоди дня народження людей, «це не була пиятика, однак вони знайшли спільну мову, і між ними відбулася справді хімія».

За словами самого Путіна , Сі подарував йому торт, а російський лідер дістав пляшку горілки для тосту. Потім пара поринула у спогади за шотами та бутербродами. 

«Я ніколи не встановлював таких стосунків і не досягав таких домовленостей з будь-яким іншим іноземним колегою, але я зробив це з президентом Сі. Це може здатися недоречним, але саме з цього я волів би почати, говорячи  про нього», — сказав Путін китайській телекомпанії CCTV у 2018 році.

Після цих коментарів відбулася поїздка до Пекіна, де Сі вручив Путіну першу медаль дружби Китаю. 

«Він мій найкращий, найближчий друг. Незалежно від коливань міжнародної ситуації, Китай і Росія завжди твердо вважатимуть пріоритетом розвиток відносин», — говорив Сі. 

Сі дотримувався цих слів навіть після того, як Путін почав вторгнення в Україну трохи більше року тому. Менш, ніж за три тижні до цього Путін відвідав Пекін і підписав те, що Китай колись називав «безмежним» партнерством. Китайські офіційні особи уникали критики Росії —  вони навіть не називали це війною — водночас повторюючи тези Путіна про те, що в усьому винне розширення НАТО.

Близькі, але не рівні

Зростає занепокоєння щодо потенціалу Пекіна надати Росії зброю. Минулого тижня POLITICO повідомляло, що китайські компанії, в тому числі пов’язані з урядом у Пекіні, надіслали російським організаціям 1000 штурмових гвинтівок та інше обладнання, яке може використовуватися у військових цілях, зокрема і частини безпілотників та бронежилети.

Китайські та російські збройні сили також об’єдналися для спільних навчань за межами Європи. Зовсім недавно вони разом з Іраном проводили військово-морські навчання в Оманській затоці.

Читайте також: Росія, Китай та Іран об'єдналися під тиском США – Politico

Під час візиту Сі цього тижня очікується, що лідери двох країн укладуть до десятка угод, повідомляють російські державні ЗМІ. Експерти кажуть, що Сі Цзіньпін і Путін, ймовірно, підпишуть подальші угоди для збільшення торгівлі, особливо в енергетичній сфері, а також докладуть більше зусиль для торгівлі у власних валютах.

Також очікується, що Сі Цзіньпін вчергове заявить про «позиційний документ» Китаю щодо врегулювання того, що він називає «кризою в Україні». У документі, опублікованому минулого місяця, згадується про необхідність поважати суверенітет і відновити мирні переговори, але також містяться російські аргументи, такі як відмова від «розширення військових блоків» — завуальована критика підтримки США потенційного вступу України до НАТО. Також є повідомлення, що після візиту до  Москви Сі може провести телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.

«Але загальний головний пріоритет Пекіна — закріпити Росію на довгострокову перспективу як молодшого партнера Китаю. Для Сі цементування Росії як молодшого партнера Китаю є фундаментальним для його бачення національного відродження», — написав Райан Хасс, старший науковий співробітник мозкового центру Брукінгського інституту. 

Щоб досягти цього, Пекіну потрібен Путін при владі, це для Сі не підлягає обговоренню.

 «Мета Китаю полягає в тому, щоб захистити Росію від поразки та падіння Путіна», — підкреслив експерт.

Тож чи існує кращий спосіб висловити підтримку, ніж відвідати державний банкет, коли ваш сумнозвісний друг потребує вас найбільше?