UA / RU
Підтримати ZN.ua

Привітно зустрівши Макрона в Китаї Сі Цзіньпін намагався схилити Францію до «протистояння» США — Reuters 

Пекін, ймовірно, вважає Париж одним із потенційних союзників у Європі, тому організував Макрону теплий прийом. 

Лідер Китаю Сі Цзіньпін влаштував президенту Франції Еммануелю Макрону незвично пишний прийом під час візиту Макрона в Пекін. Деякі аналітики вважають це ознакою активізації зусиль Китаю у спробі залучити ключових союзників в ЄС для протидії Сполученим Штатам. Про це пише Reuters.

У п'ятницю, 7 квітня, обидва лідери разом відвідали південний Китай, де Макрон мав випити китайського чаю з Сі в колишній резиденції батька китайського лідера в Гуанчжоу.

Такі виходи Сі з лідерами, які приїжджають з візитом, трапляються нечасто. Дипломати кажуть, що це підкреслює важливість, яку Пекін надає відносинам з Францією, оскільки шукає підтримки проти того, що Сі назвав «всебічним стримуванням, оточенням і придушенням» з боку США.

«Усі китайські зовнішньополітичні «наступальні дії» мають відносини США та Китаю на задньому плані, тому співпраця з будь-якою країною, особливо з середніми або великими державами, такими як Франція, - це те, що вони намагатимуться зробити, щоб протистояти США», - сказав професор в Університеті Денвера Чжао Суйшенг.

Аналітик Rhodium Group Ноа Баркін вважає, що головна мета Китаю - не допустити більш тісного зближення Європи зі Сполученими Штатами.

«У цьому сенсі Макрон є, мабуть, найважливішим партнером Пекіна в Європі», - заявив він.

Дипломати часто вважають Макрона важливим рушієм ключових політичних рішень всередині ЄС.

Макрон прибув у Китай разом з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляйєн, і обидва вони тиснули на Пекін щодо України, однак не змогли вмовити Сі до публічної зміни позиції щодо війни.

Тим не менш, Макрону організували «розкішний прийом» у Китаї.

Прийом фон дер Ляйєн, яка назвала Китай «репресивним» у своїй промові перед поїздкою, виглядав у Пекіні більш скромно, коли її стримано привітали в аеропорту і не запросили на деякі державні заходи за участю Сі та Макрона.

Читайте також: Politico: Макрон не зміг зачарувати Путіна, тож тепер він спробує це зробити з його «найкращим другом» в Китаї

Китайська газета Global Times, яку підтримує КНР, написала в редакційній статті: «всім зрозуміло, що бути стратегічним васалом Вашингтона - це глухий кут. Перетворення китайсько-французьких відносин на міст для китайсько-європейської співпраці вигідне обом сторонам і всьому світу».

Колишній прем'єр-міністр Франції, який багато разів відвідував Китай, сказав агентству Reuters, що певна частина такого теплого ставлення Сі має ефект.

«Хіба дипломатія в той чи інший момент не є частково лестощами? У людських відносинах завжди є частина цього. Кожна сторона грає з цим», - заявив він.

У Вашингтоні до дипломатичної взаємодії Китаю з Францією ставляться з певною часткою скептицизму.

Окрім питання війни РФ проти України, Китай був би радий переорієнтації, яка б наблизила його до Європи в економічному плані на тлі загострення відносин зі Сполученими Штатами, але наразі такий зсув малоймовірний, кажуть джерела, знайомі з думкою американського уряду.

Вашингтон займає вичікувальну позицію щодо європейських домовленостей з Пекіном щодо України. У четвер, 6 квітня, Макрон закликав Пекін вплинути на Росію щодо війни проти України, а фон дер Ляйєн заявила, що Сі висловив готовність поговорити з президентом України Володимиром Зеленським.

Читайте також: Сі Цзіньпін заявив про готовність до телефонної розмови із Зеленським – фон дер Ляєн

В офіційних повідомленнях Китаю про зустріч з Макроном не було згадки Сі про можливу розмову із Зеленським.

Аналітик Rhodium Group Ноа Баркін вважає, що Макрон, схоже, не отримав багато користі від поїздки. 

«Здається, Макрон вірив, що зможе зачарувати Сі, щоб той змінив свій підхід до війни. Він зробив Сі низку подарунків - засудив "економічне роз'єднання" як пастку, привіз величезну бізнес-делегацію і підтвердив свою підтримку стратегічної автономії, але не отримав майже нічого натомість», - сказав аналітик.

«Загравання» Китаю з Макроном є частиною шквалу дипломатичних кроків цього року, коли Пекін намагається вирватися зі стримування з боку США на тлі розбіжностей щодо Тайваню, війни РФ проти України та запроваджених Сполученими Штатами обмежень на експорт технологій.

Крім того, французькі компанії отримали великі контракти під час візиту Макрона до Китаю, повідомляє Euractiv.

Зокрема, Франція і Китай підписали кілька економічних угод за участю великих компаній у таких галузях, як транспорт, енергетика, сільське господарство, культура і наука.

Макрон прибув до Китаю з понад 50 французькими бізнес-лідерами з різних галузей.

Одна з найбільших угод, підписаних з Китаєм, передбачає створення нової виробничої лінії на заводі французького авіабудівника Airbus в Тяньцзіні, завдяки чому компанія зможе подвоїти виробничі потужності з випуску літаків A320. Планується, що нова лінія буде повністю введена в експлуатацію в 2025 році.

Французька енергетична компанія EDF також поновила угоду з китайським ядерним лідером CGN, підписану в 2007 році, яка дозволяє будівництво нових атомних електростанцій.

Що стосується сільського господарства, то компанія Suez, що займається водопостачанням та утилізацією відходів, отримала контракт на проект з опріснення морської води.

Велика косметична компанія L'Oréal уклала трирічну угоду про партнерство з китайською компанією електронної комерції Alibaba.

Водночас Макрон і Сі також домовилися про культурні питання. Згідно з однією з угод, Палац-музей у Забороненому місті організує виставку під назвою «Версальський палац і Заборонене місто, обміни між Францією і Китаєм у 18 столітті» у партнерстві з Версальським палацом. Ця виставка спочатку була запланована на 2020 рік, але її відклали через пандемію.

Обидві країни також висловили бажання полегшити отримання віз для мобільності студентів та викладачів, які працюють у науковій сфері.

Тим часом фон дер Ляйєн заявила, що торговельні відносини між ЄС і Китаєм стають все більш незбалансованими.

Читайте також: Der Spiegel: Торгівля Китаю зі світом серйозно ослабла, Росія стала виключенням

Цього року Китай збільшив свої дипломатичні витрати на 12,2%, а лідери та високопосадовці з Сінгапуру, Малайзії, Іспанії та Японії відвідали країну протягом останніх кількох тижнів.

У березні Китай допоміг досягти несподіваної розрядки у відносинах між Саудівською Аравією та Іраном, при цьому Пекін позиціонує себе як «миротворця» на Близькому Сході, мотивованого прагненням сформувати багатополярний світ.  Які стратегічні цілі Пекіна в цьому надзвичайно складному регіоні? Про це — у статті Віктора Константинова "Між США і Китаєм розгортається холодна війна: де зараз головний фронт".

Взаємодія між Китаєм і ЄС продовжиться найближчими тижнями, коли до Пекіна прибудуть глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель і міністр закордонних справ Німеччини.

«Китай і Європа все ще можуть бути партнерами, а не системними суперниками чи конкурентами», - сказав директор Центру європейських досліджень в Університеті Ренмін у Пекіні Ван Івей.

Читайте також: Макрон просив Сі «привести Росію до тями» або хоча б не йти ва-банк з Путіним – Axios

Китай також намагається позиціонувати себе як «нейтрального посередника» у війні РФ проти України, незважаючи на розвиток відносин з Росією. Пекін запропонував «мирний план», закликаючи до переговорів. Документ Пекіна розкритикували деякі західні лідери. Більше про позицію Китаю читайте в статті ексочільника МЗС України Павла Клімкіна «Китайський маджонг». 

При цьому, лідер Китаю Сі Цзіньпін здійснив візит у Москву та зустрівся з главою Кремля Владіміром Путіним, пообіцявши поглибити зв'язки з РФ.