UA / RU
Підтримати ZN.ua

Понад 40 китайських літаків перетнули серединну лінію Тайванської протоки

Китай проводить навколо острова військові навчання. 

42 китайські винищувачі перетнули серединну лінію Тайванської протоки в суботу, 8 квітня. Китай почав навчання навколо Тайваню після зустрічі президента острова Цай Інвень зі спікером Палати представників Конгресу США, повідомляє Reuters.

Триденні навчання, оголошені наступного дня після повернення Цай із США, очікувалися після того, як Китай засудив її зустріч зі спікером Кевіном Маккарті в Лос-Анджелесі.

Китай розглядає демократично керований Тайвань як власну територію і ніколи не відмовлявся від застосування сили для взяття острова під контроль. Уряд Тайваню рішуче виступає проти територіальних претензій Китаю.

Заява Пекіна з'явилася всього через кілька годин після того, як Китай приймав у себе з візитом вищих європейських лідерів.

Народно-визвольна армія Китаю заявила, що розпочала патрулювання бойової готовності і навчання навколо Тайваню, повідомивши, що проводитиме їх у Тайванській протоці і на північ, південь та схід від Тайваню «згідно з планом».

«Це серйозне попередження сепаратистським силам, які виступають за незалежність Тайваню, а також змові і провокаціям зовнішніх сил, і це необхідні дії для захисту національного суверенітету і територіальної цілісності», - йдеться в заяві китайської армії.

Міністерство оборони Тайваню заявило, що зафіксувало 42 китайські винищувачі - J-10, J-11 і J-16, які перетнули серединну лінію, що зазвичай слугує неофіційною межею між двома сторонами, а також вісім китайських кораблів.

Пекін використав візит Цай до США «як привід для проведення військових навчань, що завдало серйозної шкоди регіональному миру, стабільності та безпеці», заявив Тайвань.

«Військові відреагують на це спокійно, раціонально і серйозно, і будуть стояти на сторожі і здійснювати моніторинг відповідно до принципів "не допустити ескалації і суперечок" для захисту національного суверенітету і національної безпеки», - сказали в Міноборони острова.

На Тайвані, де люди вже давно звикли до погроз Китаю, не було великого занепокоєння з приводу навчань.

Читайте також: Тайвань залишається спокійним на тлі посилення напруги з боку Китаю — президентка острова

Китай погрожував невизначеною відплатою, якщо зустріч Маккарті з Цай відбудеться. У серпні минулого року Пекін влаштував військові навчання навколо Тайваню, включно з бойовими стрільбами, після того, як тодішній спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі відвідала Тайбей.

Високопоставлений тайванський чиновник, знайомий з плануванням безпеки в регіоні, повідомив агентству Reuters, що літаки лише ненадовго перетнули серединну лінію, а кораблі вже розвернулися назад.

Ситуація була очікуваною і керованою, і уряд Тайваню відпрацював різні сценарії реагування на неї.

Цай, приймаючи в суботу, 8 квітня, на обіді двопартійну делегацію американських законодавців на чолі з Майклом Макколом, головою Комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США, заявила, що сподівається на посилення співпраці зі Сполученими Штатами в галузі безпеки.

Цай неодноразово пропонувала переговори з Китаєм, але отримувала відмову, оскільки уряд Пекіна вважає її сепаратисткою. Вона наголошує, що тільки народ Тайваню може вирішувати своє майбутнє.

Офіційна газета правлячої Комуністичної партії Китаю написала, що уряд країни має «потужний потенціал для запобігання будь-якій формі відокремлення Тайваню від КНР».

«Всі контрзаходи, що вживаються китайським урядом, належать до законного і юридичного права Китаю захищати національний суверенітет і територіальну цілісність», - йдеться в повідомленні.

На відміну від серпня минулого року, Китай ще не оголосив, чи буде він також проводити ракетні навчання. Коли Пекін оголошував про попередні навчання, він опублікував карту, на якій було показано, які морські райони поблизу Тайваню будуть в зоні навчань.

Джерело з питань безпеки повідомило Reuters, що квітень - це час, коли Китай зазвичай проводить військові навчання.

Офіційні особи острова очікували менш гострої реакції Китаю на зустріч Цай і Маккарті, оскільки вона проходила в США, але заявили, що не виключають можливості проведення Китаєм нових навчань.

Оголошення про навчання з'явилося через кілька годин після того, як президент Франції Еммануель Макрон залишив Китай, де він зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном та іншими високопоставленими чиновниками.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, яка також перебувала в Китаї цього тижня, заявила, що стабільність у Тайванській протоці має першорядне значення.

Сі у відповідь сказав, що очікування від Китаю компромісу щодо Тайваню є «видаванням бажаного за дійсне».

Читайте також: Війна в Тайвані буде гіршою, ніж в Україні, якщо США не покажуть Китаю зуби – The Guardian

Раніше повідомлялося, що голова комітету із закордонних справ Палати представників Конгресу США республіканець Майкл Маккол пообіцяв допомогти забезпечити навчання збройних сил Тайваню і прискорити постачання зброї острову.