Китай та Нікарагуа домовилися посилити двосторонні зв'язки в середу, 20 грудня, створивши умови для того, щоб Пекін надав більшу економічну підтримку центральноамериканській державі, яка перебуває під санкціями Заходу. Також це ще один крок у просуванні стратегічних амбіцій Китаю на “задньому дворі” Сполучених Штатів, пише Reuters.
Пекін та Нікарагуа відновили дипломатичні відносини у 2021 році, відколи у Манагуа розірвали зв'язки з Тайванем, що американські чиновники пояснили привабливістю перспективи нових інвестицій з Китаю після того, як західні країни запровадили санкції проти уряду президента Даніеля Ортеги за порушення прав людини.
"Я готовий працювати з президентом Ортегою, щоб прийняти сьогоднішнє оголошення про стратегічне партнерство між Китаєм і Нікарагуа як новий старт, щоб просунути відносини між нашими двома країнами вперед, щоб побудувати модель солідарності, співпраці та взаємної вигоди", - сказав лідер Китаю Сі Цзіньпін під час телефонної розмови з Ортегою з нагоди другої річниці відновлення дипломатичних відносин, повідомили китайські державні ЗМІ.
Сі сказав, що угода про вільну торгівлю між Китаєм і Нікарагуа набуде чинності 1 січня.
Китай, друга за величиною економіка світу, вже є великим інвестором в Центральній і Латинській Америці і може надати Нікарагуа довгоочікувану фінансову підтримку, оскільки Сполучені Штати посилюють економічний тиск на адміністрацію Ортеги.
"Китай також готовий зміцнювати солідарність і співпрацю з Нікарагуа в міжнародних справах і виступати проти гегемонії та силової політики. Китай готовий бути надійним другом Нікарагуа і продовжуватиме твердо підтримувати Нікарагуа в захисті національної незалежності, гідності та протидії іноземному втручанню", - цитують Сі державні ЗМІ Китаю.
Проти Нікарагуа санкції запровадили також Канада, Велика Британія та країни Європи. У березневій доповіді Ради ООН з прав людини міститься висновок, що уряд Нікарагуа вчинив "широкомасштабні і систематичні порушення прав людини, які прирівнюються до злочинів проти людяності".
У 2018 році уряд Ортеги здійснив криваве придушення антиурядових протестів, які він оголосив незаконними, і ув'язнив десятки опозиційних діячів, звинувативши їх у підбурюванні до перевороту. Правозахисні групи засудили ці дії як перехід до диктатури.
Міністерство закордонних справ Китаю раніше заявляло, що "твердо підтримує Нікарагуа в неухильному просуванні вперед у реалізації внутрішньополітичного порядку денного країни і рішуче виступає проти втручання у внутрішні справи Нікарагуа з боку зовнішніх сил". У Нікарагуа підтвердили, що країна не матиме жодних офіційних обмінів з Тайванем, сказали в Міністерстві.
МЗС Тайваню розкритикувало ці коментарі, наголосивши, що Ортега перейшов на бік Пекіна заради власної вигоди і "добровільно став співучасником руйнування Китаєм демократії і миру".
Нікарагуа має стратегічне значення для Китаю з огляду на територіальну близькість до США. В останні роки Пекін постійно посилює дипломатичну активність у регіоні, встановивши дипломатичні відносини з Гондурасом і запропонувавши підтримку дипломатично ізольованим Кубі та Венесуелі.