UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міноборони Тайваню повідомило про першу велику військову активність Китаю поблизу острова після виборів 

На виборах президента Тайваню переміг кандидат, якого Пекін вважає “сепаратистом”.

Міністерство оборони Тайваню заявило, що в середу, 17 січня, виявило 18 літаків китайських ВПС, які діяли навколо острова, проводивши спільне патрулювання з військовими кораблями. Це перша масштабна військова активність Пекіна після виборів на Тайвані, повідомляє Reuters.

Одинадцять літаків перетнули серединну лінію Тайванської протоки або райони поблизу, працюючи з китайськими військовими кораблями. Серединна лінія протоки колись слугувала неофіційним бар'єром між двома сторонами, але зараз китайські літаки регулярно її перетинають. 

Читайте також: Росія стала найманцем комуністичного Китаю – Тайвань відповів на заяву МЗС РФ

Тайвань відправив власні сили для моніторингу ситуації.

Представник Державного департаменту США заявив, що Сполучені Штати уважно стежать за діями Пекіна, і закликав Китай не використовувати вибори на Тайвані як "привід для ескалації".

Одне з джерел Reuters, знайоме з думкою адміністрації президента США Джо Байдена, не виключає, що Пекін використає наступні кілька місяців для поступового посилення тиску на Тайвань.

Китай, який вважає Тайвань своєю територією, протягом останніх чотирьох років регулярно відправляє військові літаки і кораблі до острова.

У суботу, 13 січня, жителі Тайваню обрали нового президента — представника керівної Демократичної прогресивної партії Вільяма Лая, якого Пекін вважає “сепаратистом”.

Лай, який вступить на посаду 20 травня, неодноразово пропонував переговори з Китаєм, але отримував відмову. Він заявляв, що буде підтримувати мир і стабільність у Тайванській протоці, але наголошував, що тільки народ Тайваню може вирішувати своє майбутнє. За словами речника кампанії Лая, нова адміністрація намагатиметься уникати провокацій, зберігаючи при цьому стримування загрози.

Читайте також: Тайвань втратив дипломатичного союзника, який вирішив переметнутися на бік Китаю

Президентські вибори на Тайвані не потішили Китай, хоча “китайський чинник” і став важливим складником тайванської виборчої кампанії. Більшість тайванців не хоче бути частиною КНР, а погрози та безкомпромісність китайського уряду обернулися протилежними результатами вже треті вибори поспіль. Про деталі цих виборів і те, чому вони важливі для України, читайте в статті Наталії БутирськоїТайванські вибори та Україна: Китаю все важче”.