UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китайський комік потрапив у «політичну бурю» після жарту про армію

Що викликає чергову хвилю зневіри щодо свободи слова в Китаї.

На китайського коміка Лі Хаоші (псевдонім - Хаус) завели поліцейське розслідування, заборонили виступати, відсторонили від роботи, а компанію, в якій він працював, оштрафували на $2.1 млн після того, як він під час стендапу пожартував щодо Народно-визвольної армії Китаю (НОАК), пише Financial Times.

Під час виступу Лі сказав, що спостереження за тим, як його собаки ганяються за білками, нагадало йому девіз Народно-визвольної армії, який також цитував президент Сі Цзіньпін: "Боротися і перемагати, і зберігати відмінну поведінку".

Ця відсилка на діяльність НВАК (зокрема, ймовірно, щодо Тайваню) викликала обурення серед консервативних та націоналістичних коментаторів після того, як один із членів аудиторії розмістив запис виступу в соціальних мережах.

За словами Пекінського муніципального бюро культури і туризму, яке оштрафувало компанію Лі, "жорстоко образливий" жарт порушив правила, згідно з якими виступи не повинні "зачіпати національні почуття" або "завдавати шкоди національній честі".

"Ми не дозволимо жодній компанії чи приватній особі безсовісно очорнити славетний образ Народної армії на столичній сцені та поранити глибокі почуття народу стосовно своєї армії", - йдеться у заяві.

Наразі 31-річний Лі перебуває під слідством пекінської поліції. Його керуюча компанія розірвала з ним контракт і вживає дисциплінарних заходів щодо вищого керівництва, яке має підписувати матеріал перед його виконанням. В останні кілька днів по всій країні було скасовано комедійні та музичні концерти.

Global Times, націоналістична газета, назвала стендап-комедію мистецтвом західних країн, але відзначила "червону лінію", якої необхідно дотримуватися.

"Необхідно поважати китайську аудиторію залежно від рівня її прийняття, і, насамперед, поважати суспільний консенсус, добру волю та китайські закони", - йдеться у редакційній статті газети.

Читайте також: Італія планує покинути спільну з Китаєм ініціативу – про що йдеться

Інцидент вчергове привернув увагу до питань про роль комедії, послаблення свободи слова та нетерпимості до інакодумства в тому, що критики вважають все більш авторитарною державою при Сі, найвпливовішому китайському лідері з часів Мао Цзедуна.

За останні 10 років популярність стендап-комедії у Китаї зросла. За даними державних ЗМІ, кількість комедійних клубів зросла майже до 180 у 2021 році порівняно з менш ніж 10 у 2018 році.

Майя Ванг, експерт з питань Китаю з Human Rights Watch, сказала, що цей вид мистецтва пропонує деяким молодим китайцям "осередки свободи", але йому судилося "зрештою зустрітися із залізним кулаком китайського уряду".

"Багато колег побоюються втратити роботу і зараз шукають роботу поза стендап-комедією. З державною цензурою, самоцензурою виконавців та цензурою глядачів, скільки у нас залишиться місця для жартів?" - коментує одна з коміків із Шанхаю.

Читайте також: Кулеба, Кубраков, Буданов та інші пояснили делегації уряду Китаю необхідність підтримати формулу миру Зеленського

Маня Коетсе, китаєзнавець і головний редактор китайської соціальної мережі What's on Weibo, сказала, що епізод підірвав інтернет - деякі повідомлення зібрали сотні мільйонів переглядів - тому що він торкнувся популярних питань патріотизму та розваг.

"Коли ці два поняття зустрічаються, стикаються і конфліктують, це завжди рецепт для того, щоб щось стало вірусним", - сказала вона, згадавши давні дебати про ухвалу 2021 року, згідно з якою "лідери індустрії розваг мають пропагувати любов до батьківщини".

Один із китайських учених, який консультує уряд щодо соціальних питань, сказав, що чиновники "не можуть залишити цей інцидент без уваги", оскільки використання Лі девізу НВАК викликало хвилю скарг на гарячі лінії в Пекіні, Шанхаї та інших містах і стосувалося цитати Сі.

Читайте також: Японія та Франція домовилися продовжувати підтримувати Україну та співпрацювати щодо питань, пов’язаних із Китаєм

Інцидент стався на тлі загострення напруженості між Пекіном і Вашингтоном з таких питань, як Тайвань, який китайська комуністична партія вважає частиною Китаю і не виключає використання НВАК для того, щоб одного дня встановити над ним суверенітет.

"Сміятися з героїв, які захищають країну, в цей час - велика проблема. Покарання буде швидким і сильним, як удар блискавки", - сказав академік, який попросив не називати його імені.

Ще один комік у Пекіні сказав, що публічні виступи стають "неможливими".

"Які теми є чутливими? У Китаї ніколи не було такого висновку. Це вирішує не уряд чи КПК, а конкретні чиновники в партії. Це не є представником мас, і виконавець не може передбачити думки чиновника", - сказала вона.