UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай заявив, що відігнав корабель ВМС Філіппін у спірних водах

Філіппіни кажуть, що повідомлення Пекіна є "пропагандою”.

У вівторок, 10 жовтня, китайська берегова охорона заявила, що відігнала судно ВМС Філіппін, коли воно увійшло в район біля спірної мілини Скарборо в Південно-Китайському морі, що Маніла заперечує. Про це повідомляє Bloomberg.

Це чергова суперечка між Філіппінами і Китаєм навколо мілини, яка минулого місяця знову опинилася в центрі довготривалої морської ворожнечі між двома сусідами.

Берегова охорона Китаю у WeChat повідомила, що вжила заходів для того, щоб відігнати корабель ВМС Філіппін після усного попередження. 

Читайте також: Японія, США, Австралія та Філіппіни провели спільні військові навчання у Південно-Китайському морі

Філіппінський військовий начальник Ромео Браунер-молодший назвав це повідомлення "пропагандою", додавши, що Маніла не дозволить Китаю вигнати будь-яке філіппінське судно, яке перебуває у виключній економічній зоні країни.

Минулого місяця напруженість у відносинах між Манілою і Пекіном зросла після того, як філіппінська берегова охорона заявила, що прибрала плавучий бар'єр, встановлений Китаєм, який перешкоджав філіппінським рибалкам виходити на мілину. 

Пекін каже, що прибрав конструкцію самостійно, оскільки зберігає контроль у цьому районі.

Китай і Філіппіни претендують на мілину Скарборо - ланцюг рифів і скель, який Пекін фактично контролює з 2012 року після тижневого протистояння між суднами двох країн. 

Читайте також: Філіппіни заявили, що прибрали плавучий бар'єр Китаю у спірних водах 

Дії китайської берегової охорони у вівторок послідували за заявою Міністерства закордонних справ Китаю, яке закликало Філіппіни припинити "провокації" в Південно-Китайському морі, оскільки Пекін пообіцяв зробити "все необхідне для твердого захисту" своїх прав та інтересів у спірних водах.

Речник Міністерства закордонних справ Пекіна заявив, що Маніла здійснила низку кроків у районі другої мілини Томаса, які "серйозно порушують територіальний суверенітет Китаю".

"Філіппіни не мають жодних правових підстав претендувати на суверенітет над Рен'ай Цзяо (так Пекін називає другу мілину Томаса - ред.) на підставі його порівняльної близькості до філіппінської території", - наголосив речник МЗС Китаю.

Минулого тижня Філіппіни заявили, що успішно доставили свіжі запаси  на корабель часів Другої світової війни, що стоїть на мілині і слугує їхнім військовим форпостом, попри спроби китайських кораблів "блокувати, переслідувати і втручатися".

Читайте також: Філіппіни заявили, що Китай встановив бар'єр на мілині у спірних водах 

Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах, а уряд президента Філіппін Фердинанда Маркоса-молодшого посилює протести проти дій Пекіна з моменту приходу до влади минулого року. 

Пекін наполягає на тому, що майже все Південно-Китайське море знаходиться в межах його території - це твердження перетинається з окремими претензіями Брунею, Малайзії, Філіппін, Тайваню і В'єтнаму. Попри арбітражне рішення 2016 року, яке визнало недійсними претензії Пекіна, Китай забудовує кілька незайнятих ділянок суші в Південно-Китайському морі - ключовому маршруті для торгівлі товарами на суму близько трьох трильйонів доларів США.