Китай відновив мито на ввезення вугілля з початку 2024 року, що може стати ударом для російських експортерів, які залежать від найбільшого у світі ринку цього виду палива, повідомляє Bloomberg.
Тарифи були скасовані в травні 2022 року для захисту від ризиків у поставках після того, як повномасштабне вторгнення РФ в Україну сколихнуло світові енергетичні ринки. Це допомогло прокласти шлях до рекордного імпорту вугілля до Китаю минулого року, який включав збільшення потоків з РФ, яких уникали інші країни.
Тепер політика змістилася в бік захисту гірничодобувних компаній Китаю від наслідків перенасичення ринку після того, як внутрішній видобуток також зріс до історичного максимуму.
Росія стала другим ключовим постачальником вугілля до Китаю, і довгострокова мета двох країн полягає в тому, щоб досягти річного обсягу поставок у 100 мільйонів тонн - показник, який міг бути досягнутий у 2023 році, коли буде підраховано грудневий імпорт. Щоб зберегти ці обсяги, російські ціни повинні будуть знизитися.
За словами аналітиків, жодна інша країна не може прийняти такі великі поставки. Це мають бути експортери, які знизять ціни і покриють додаткові податкові витрати.
Щомісячні продажі російського вугілля до Китаю знизилися з пікового рівня в понад десять мільйонів тонн у червні минулого року, оскільки поставки з РФ стали менш конкурентоспроможними порівняно з вугіллям з інших країн, і ця динаміка буде тільки погіршуватися в міру того, як будуть знову запроваджуватися тарифи.
Тим часом конкуренти, такі як Австралія та найбільший постачальник Індонезія, захищені від мита завдяки пактам про вільну торгівлю з Пекіном. Москва також запровадила податок на власні закордонні продажі, щоб отримувати ресурси для фінансування війни проти України.
Пекін відмовився засудити війну РФ проти України і наразі розширює партнерство з РФ. Нещодавно в Росії заявляли, що половина російського експорту нафти і нафтопродуктів у 2023 році була спрямована в Китай.
ЗМІ писали, що війна РФ проти України приносить вигоду Пекіну. Зокрема, Китай отримує прибутки внаслідок розширення торгівлі з Росією. Товарообіг між двома країнами у 2023 році досяг рекордного рівня.